Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, pamatojoties uz Ministru kabineta 2023. gada 5. decembra noteikumiem Nr.722 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.3. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt to, lai – jo īpaši nelabvēlīgā situācijā esošām grupām – būtu vienlīdzīga piekļuve kvalitatīvai un iekļaujošai izglītībai un mācībām un iespēja to iegūt, sākot ar pirmsskolas izglītību un aprūpi un vispārējās izglītības un profesionālās izglītības un mācību gaitā līdz pat augstākajai izglītībai un pieaugušo izglītībai un mācībām, tostarp veicināt mācību mobilitāti visiem un atvieglot piekļūstamības iespējas personām ar invaliditāti" 4.2.3.4. pasākuma "Sekmēt NEET jauniešu integrēšanos izglītībā un nodarbinātībā" īstenošanas noteikumi” un Noteikumu 23. punktu, Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem par struktūrfondu vadību, īsteno projektu “PROTI un DARI 2.0”.

Projekta “PROTI un DARI 2.0” mērķis ir attīstīt mērķa grupas jauniešu prasmes un veicināt viņu iesaisti mācību pasākumos un izglītības ieguvē (tai skaitā aroda apguvē pie amata meistara), nodarbinātībā vai Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajos pasākumos, kā arī nevalstisko organizāciju vai jauniešu centru darbībā.

Projekta “PROTI un DARI 2.0” mērķa grupa ir jaunieši, kuri pirms iesaistes projektā ir vecumā no 15 līdz 29 gadiem (ieskaitot) un nemācās, nestrādā, neapgūst arodu un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieki.

Pasākuma īstenošanai kopējais pieejamais finansējums 5 495 518 eiro, tai skaitā ESF+ finansējums – 4 671 190 eiro, valsts budžeta finansējums – 824 328 eiro.

Limbažu novada pašvaldībai sākotnējais kvotas piešķīrums ir 24 jauniešiem un kopējais pieejamais finansējums ir 51756,62 eiro.

Paredzētais atbalsts jauniešiem

  1. Programmas vadītāja veikta NEET jauniešu uzrunāšana, profilēšana, konsultēšana, virzība izglītībā vai nodarbinātībā, NVA pasākumos vai izstrādāta Individuālā pasākumu programma.
  2. Mentora, kurš īsteno Individuālo pasākumu programmu, atbalsts, kas ietver tādas aktivitātes kā neformālā un ikdienas mācīšanās, speciālistu (tostarp ārstniecības personāla) konsultācijas, dalība pasākumos (piemēram, nometnes, semināri, sporta aktivitātes, kultūras pasākumi), brīvprātīgais darbs, iesaiste nevalstisko organizāciju un jauniešu centru aktivitātēs, pasākumos un projektos, profesijas specifikas iepazīšana (tai skaitā vizītes uzņēmumos, lai izvēlētos iegūt profesionālo kvalifikāciju vai apgūt arodu pie amata meistara), iesaiste vietējās sabiedriskajās aktivitātēs, specifiski pasākumi Mērķa grupas jauniešiem ar invaliditāti (piemēram, surdotulka pakalpojumi, asistenta pakalpojumi, specializētā transporta pakalpojumi), pasākumi horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" darbību īstenošanai.
  3. Pēc individuālās pasākumu programmas beigām, uzsākot nodarbinātību vai formālās izglītības apguvi, mērķa grupas jaunietim var tikt nodrošināts pēcprogrammas mentorings, tādējādi veicinot mērķa grupas jaunieša adaptāciju izglītības iestādē vai darbavietā.

Projekta īstenošanas termiņš 2027.gada 31.decembris.

Vairāk par iespēju piedalīties projektā un plašāku informāciju par to var uzzināt sazinoties pa tālruni 27828802 (Elīna) vai rakstot uz e-pastu elina.rutentale@limbazunovads.lv

Aicinām augsti motivētus pilngadīgus pieaugušos pieteikties par mentoriem NEET* jauniešiem. Aizpildi izvērstu pieteikuma anketu līdz 30.septembrim, kas pieejama šeit

* NEET (no angļu valodas) – 15 līdz 29 gadu vecas personas, kuras nestrādā, nemācās un neapgūst arodu

Kas ir mentors?

Mentors ir pilngadīga persona, kura projekta PROTI un DARI 2.0 ietvaros ir apguvusi JSPA organizēto mācību programmu mērķa grupas jauniešu mentoriem un, kura sniedz atbalstu mērķa grupas jaunietim individuālās pasākumu programmas īstenošanā un pēcprogrammas mentoringa īstenošanā.

Mentors ir uzticības un atbalsta persona jaunietim, pilngadīgs pieaugušais, kurš nav jaunieša ģimenes loceklis vai radinieks. Mentoram jābūt elastīgam, pacietīgam un spējīgam pielāgoties situācijām, ar labām saskarsmes spējām, kreatīvam un radošam.

Mentora uzdevums ir veidot kontaktu ar jaunieti, uzklausīt un sadzirdēt jaunieti bez vērtējuma vai kritikas, būt gatavam sniegt vajadzīgo atbalstu, reizēm praktisku palīdzību un padomu, paplašināt jaunieša redzesloku un bagātināt jaunieša pieredzi. Sniegt padomus jaunieti, pamatojoties uz viņa unikālajām vajadzībām. Iedrošināt jaunieti realizēt ieceres, sniegt informāciju par mācību un karjeras veidošanas iespējām, atbalstīt personisko jautājumu risināšanā, kā arī palīdzēt svarīgu lēmumu pieņemšanā. Pārstāvēt un aizstāvēt (nepieciešamības gadījumā) jaunieša intereses. Palīdzēt jaunietim sasniegt to, ko jaunietis var, un veicināt jaunieša attīstību.

Ko tas prasīs no Tevis?

Dalība projektā PROTI un DARI 2.0 kā mentoram nozīmē laika pavadīšanu ar jaunieti 20 stundas mēnesī. Vidējais mentoringa ilgums vienam jaunietim ir 4 mēneši. Pēcprogrammas mentoringa atbalsts 10 stundas mēnesī, ne ilgāk kā 3 mēnešus. Mentora darbs ir apmaksāts.

Gatavību apgūt Jaunatnes Starptautisko Programmu Aģentūras (JSPA) organizēto mācību programmu mērķa grupas jauniešu mentoriem.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma prasībām, mentoriem ir nepieciešams iesniegt izziņu no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra Sodu reģistra par administratīvajiem pārkāpumiem un (ne)sodāmību. To vajadzēs, ja tiks slēgts līgums ar mentoru par dalību projektā.

Kādi ir ieguvumi, piedaloties projektā kā mentoram?

Dalība vērtīgā un ļoti nozīmīgā projektā.
Iespēja gūt jaunu, personīgu un autentisku perspektīvu par mazāk aizsargātiem jauniešiem un Latvijas sabiedrības sociālajām problēmjomām.
Jaunas zināšanas, pieredze, iespēja attīstīt komunikācijas prasmes, spēju motivēt un iedvesmot.
Atalgojumu par mentora darbu.
Gandarījuma sajūta.

Kā pieteikties?

Ja vēlies kļūt par mentoru NEET jaunietim, aizpildi izvērstu pieteikuma anketu elektroniski. Anketa pieejama šeit: https://forms.gle/rHtDbP9cweFNx9jZ8 Anketas aizpildīšana prasīs līdz 15minūtēm Tava laika. Aicinām izbrīvēt laiku anketas aizpildīšanai un rūpīgai atbilžu apdomāšanai.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām sazināties pa tālruni 27828802 (Elīna) vai rakstot uz e-pastu elina.rutentale@limbazunovads.lv

es 2027