Aktualitātes

15.decembra pievakarē Salacgrīvas muzejā svinējām gadskārtējo Muzeja egli, nu jau 25.reizi. Tādēļ pasākums arī saucās 25. Ziemassvētki muzejā, kad aicinām vienkopus visus, kam tīk visupirms ieklausīties un noskatīties Salacgrīvas mūzikas skolas audzēkņu atraktīvajā muzicēšanā, vērojot kā no maziem pirmklasniekiem viņi izaug par jauniem, perspektīviem mūziķiem, un pēc tam pie tējas tases uzklausīt stāstus par svarīgāko muzeja dzīvē aizvadītājā gadā.

Koncerts izdevās. Un mums, muzeja darbiniekiem savukārt bija prieks, ka šogad saviem viesmāksliniekiem bijām sagādājuši iespēju muzicēt uz improvizētas skatuves, atverot priekškaru. Tādā veidā varējām gan pasākuma viesiem, gan koncerta dalībniekiem nodemonstrēt vienu no mūsu gada lielākajiem ieguvumiem – bīdāmās sienas jeb durvis, kas atdala vai savieno muzeja divas galvenās izstāžu telpas, dodot iespēju tās izmantot nelieliem koncertiem un teātra izrādēm vai semināriem. Tās, tāpat kā prožektori, informatīvās planšetes un  jaunās ekspozīcijas mēbeles ir Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF)  un Limbažu novada pašvaldības kopīgi finansētā projekta rezultāts, kura kopējās izmaksas ir 22614 EUR.

Taču vakara lielākā intriga bija lībietes noslēpums, ko atklājām pēc koncerta. Šī gada laikā jaunajai, topošajai ekspozīcijai Lībiskā piederība ir izgatavota Vidzemes lībietei senatnē raksturīgās rotas kopija – bruņurupuču saktu komplekts ar važiņām un važturiem, par paraugu izmantojot 13. gadsimta bruņurupuču saktu, kas savulaik atrasta pie Svētupes un tagad ir viens no lielākajiem mūsu muzeja krājuma dārgumiem. Šis papildinājums ekspozīcijai savukārt ir VKKF iegūtā finansējuma rezultāts. Lai izgatavotu kopiju, arheoloģisko rotu meistars Mārtiņš Tiltnieks no Jūrmalas strādāja muzejā vairākas stundas, lai, izmantojot oriģinālu, iegūtu tālākajam darba procesam nepieciešamo veidni no speciāla  silikona materiāla.

Lai atzīmētu 25.Ziemassvētkus un muzeja pusapaļo jubileju, netrūka arī gards cienasts, pie kura pārspriest padarīto, pateiktos 2023.gada aktīvākajiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem – visiem mūzikas skolas koncerta dalībniekiem un direktorei Katrīnai Žibalai, izstādes Kara grimases  autoram Vilnim Heinrihsonam, izstādes Mālu osta iniciatorei Sarmītei Persidskai, izstādes Viktorijas pulksteņi autorei Viktorijai Siņkēvičai no Kijevas,  interesantas sadarbības uzsācējai, Salacgrīvas vidusskolas skolotājai Lailai Oltei, mūsu ekspozīcijas dizaina koncepcijas autoram Imantam Klīdzējam un biedrībai Mežābele par palīdzību gadskārtējā lielākā pasākuma – Muzeju nakts organizēšanā. Atbalsts un jaunas ierosmes, ko gūstam no cilvēkiem mums apkārt, palīdz mums realizēt savas un kopīgās idejas.