Lībieši Pāle Svētki
libies2

Aicinām piedzīvot rituālos saulgriežus un piedalīties jau 2. Vidzemes lībiskajā vasaras Saulgriežu festivālā 22. jūnijā Pālē, Limbažu novadā.

Ar lielu prieku turpinām tradīciju svinēt Saulgriežus ar sadziedāšanos rituāliem, dančiem un jau leģendāro Vidzemes vasaras Saulgriežu pusnakts pliko laimes skrējienu! Aicinām uz 2. Vidzemes lībisko vasaras Saulgriežu festivālu, kas notiks Pālē, Limbažu novadā, 2024. gada 22. jūnijā no plkst. 19.30. Šī gada programmā esam sagatavojuši aizraujošu un iedvesmojošu piedzīvojumu pilnu nakti, kurā tiks izspēlēti rituāli, dziedāts, dejots un baudīts Vidzemes lībiskās izloksnes valodas kultūras mantojums. Ieeja – bez maksas. Dalība pasākumā vēlama īstā vai stilizētā tautastērpā, goda drānās.

 

Programma (var tikt precizēta):

  • 19:30 – Aplīgosim Pāles skolu, lai tā saglabātu savu mūžu un turpinātu darbību.
  • 20:30 – Sadziedāšanās un rotaļas. Šajā laikā Vidzemes lībiskajā izloksnē runāsim un attīstīsim mūsu kultūras mantojumu.
  • 22:22 – Uguns rituāls. Aicinām ņemt līdzi vecos vainagus, lai atvadītos no vecā cikla un sāktu jaunu, tīru dzīvi.
  • 00:00 – Vidzemes vasaras Saulgriežu pusnakts pliko laimes skrējiens ar iespēju vinnēt – ātrākajai sievietei un ātrākajam vīrietim, katram – saldētavu no Verners DE Limbaži. Pērn piedalījās gan vīrieši, gan sievietes un pat ārzemnieks, visi apliecinot Saulgriežu nakts maģisko iedarbību.
  • 00:15 – Tradicionālie danči ar Salacgrīvas tautas mūzikas ansambli "Cielavas spēlmaņi" un sadziedāšanās līdz saullēktam.
  • 02:22 – Ugunsrata laišana

Pasākuma atmosfēra būs neformāla, atjautīga un aizraujoša, bagātināta ar Vidzemes lībisko latviešu valodas izloksni, tautasdziesmām, rotaļām, dančiem un tradīcijām. Lībiešiem ir svarīga saikne ar dabu, un daudzos latviešu ticējumos uzsvērta maģiskā iedarbība piedaloties Saulgriežu rituālos. Aicinām ikvienu interesentu un jo īpaši – Vidzemes lībiskās kultūrtelpas iedzīvotājus no Limbažu novada pagastiem, Vidzemes lībiešu pēctečus, kā arī ikvienu Latvijas iedzīvotāju, ģimenes, bērnus un jauniešus, kam ir interese par tradicionālu svētku kopā svinēšanu un lībiskā mantojuma apzināšanu, kas spēcina mūs šodienā.

Pasākuma norises vieta: Dīķa iela 1, Pāle, Limbažu novads, ūdens ņemšanas vieta, pļavā pie ezera ar koku ūdenī, Lokācija: 57.697384, 24.674628. Pasākuma norises laiks: no 2024. gada 22. jūnija plkst. līdz 23. jūnijam plkst. 5.00. Rakstiet uz e-pastu malibies@metsepole.lv, lai rezervētu telts vietu.

“Tradicionālo saulgriežu svinēšana palīdz rast harmoniju un līdzsvaru mūsu dzīvē, piedāvājot iespēju atslēgties no ikdienas steigas un atjaunot saikni ar dabu. Saulgrieži ir veids, kā saglabāt un attīstīt mūsu bagāto lībisko kultūras mantojumu, kas ir būtiska Vidzemes identitātes sastāvdaļa. Lībiešiem vienmēr bijusi cieša saikne ar dabu, un šie svētki ir iespēja atkal piedzīvot šo īpašo saikni, kas mūsdienu pasaulē bieži tiek aizmirsta. Saulgrieži apvieno cilvēkus kopienā, veicinot savstarpējo sapratni, atbalstu un kopīgu prieku, kas ir būtiski mūsu sabiedrības stiprināšanai. Uguns rituāls un citi saulgriežu rituāli palīdz atbrīvoties no negatīvām emocijām un vecām problēmām, ļaujot sākt jaunu, tīru dzīves posmu. Piedaloties šajos svētkos, ikviens var izbaudīt tradicionālās kultūras pieredzi, kas bagātina mūsu dzīvi un dod jaunas emocijas un iespaidus. Daudzi ticējumi uzsver maģisko iedarbību, piedaloties saulgriežu naktī. Tās laikā cilvēki var piedzīvot īpašu enerģiju un spēka pieplūdumu. Saulgrieži ir laiks, kad mēs vairojam to, ko vēlamies savā dzīvē, un atbrīvojamies no liekā. Šie svētki dod iedvesmu un spēku nākamajam gadam, nākamajam dzīves cēlienam,” stāsta producents un folkloras kopas Malībieš’ vadītājs Reinis Druvietis.

Kuram guni mēs Jāņos, līgo, līgo

Lai mēs gaiši, lai mēs tīri, līgo, līgo

Lai mēs gaiši, lai mēs tīri, līgo, līgo

Visa gada garumā, līgo, līgo

Papildu informācija, programma un dziesmu vārdi būs pieejami Malībieš’ Facebook lapā, tuvojoties pasākumam: www.facebook.lv/malibiesh. Sekojiet līdzi jaunākajai informācijai.

Projektu atbalsta – Verners DE Limbaži un Zigurds Tauriņš. Projektu organizē Pāles kultūras nama folkloras kopa Malībieš’, Vidzemes lībiskais centrs un biedrība Make Art sadarbībā ar Pāles pagasta pārvaldi un Pāles kultūras namu. Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Projekta virsmērķis ir nodrošināt Vidzemes lībiskās kultūrtelpas nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanu, saglabāšanu un rekonstruēšanu.

Vidzemes lībiskā kultūrtelpa 2022. gadā ir atzīta par nemateriālā kultūras mantojuma vērtību un ir iekļauta Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Vidzemes lībisko kultūrtelpu veido vairākas vērtības – lībiskā dialekta Vidzemes izloksne, Vidzemes lībiešu pēcteču dzimtas, kā arī saglabātie lībiskas izcelsmes vietvārdi un apvidvārdi Ziemeļvidzemes ainavā. Līdztekus, kultūrtelpai raksturīgas arī tādas nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes kā gadskārtu ieražas, saimniekošanas veids, kas saglabā ciešu saikni ar dabu un lībisko mantojumu, darba un sadzīves tradīcijas. Tāpat Vidzemes lībiskās kultūrtelpas savdabība ir transformējusies un guvusi jaunas izpausmes mūzikā, dzejā, vizuālajā un it īpaši lietišķajā mākslā. Vidzemes lībiskās kultūrtelpas kopienā darbojas gan aktīvi lokālo tradīciju zinātāji un pratēji, ap 100 cilvēku, tajā skaitā amatnieki, folkloras kopu dalībnieki, kultūrvides kopēji, prasmju nesēji, vēsturnieki, novadpētnieki, pētnieki, skolotāji, kultūras iestāžu darbinieki, bibliotekāri, muzeju darbinieki u.c. Vietējās kopienas darbs ir nozīmīgs nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā.

Sabiedrības informēšanas un izglītošanas nolūkā pasākuma norise tiks dokumentēta – filmēta un fotografēta. Piedaloties pasākumā klātienē, dalībnieki dod piekrišanu savu personas datu apstrādei – pasākuma foto un video materiālu izvietošanai pasākuma organizatoru publicitātes kanālos.

 


Papildu informācija:

Reinis Druvietis, Vidzemes lībiskās kultūrtelpas producents, folkloras kopas Malībieš’ vadītājs

malibies@metsepole.lv

tel. 29293938