20.jūlijā Ainažos svinēja divas dzimšanas dienas – 160.dzimšanas dienu Krišjāņa Valdemāra dibinātajai Jūrskolai un 55 gadu jubileju Ainažu Jūrskolas muzejam.
Svētkiem muzeja darbinieki bija gatavojušies īpaši, jo pat laika apstākļi bija ideāli piemēroti svinībām.
Viesus sagaidīja folkloras kopa “Cielava”, bet īpašu svētku sveicienu un svinīgumu klātesošajiem sniedza Jūras spēku pūtēju orķestris.
“Reiz bija Dzelzs vīri, kuri uzdrīkstējās būvēt koka kuģus, apbraukāt tāltālas jūras un tieši 160 gadus atpakaļ dibināt jūrskolu,” atklājot jubilejas pasākumu sacīja Dzintris Kolāts, “viņi stāstīja pasaulei, ka ir tāda zeme Latvija un ir tāda tauta latvieši. Mūsu šīsdienas stāsts būs par latvju jūras vilkiem un tas ir izlasāms, saklausāms un apskatāms Ainažu jūrskolas muzejā, kuru apmeklētājiem atvēra 1969 gada 20 jūlijā.”
Savā uzrunā viņš minēja, ka muzeja atklāšanas dienā, 1969.gadā, bijis vien 15 grādu silts un pastāstīja muzeja rašanās vēsturi. Krišjānis Valdemārs savos rakstos ir atzīmējis, ka pēc 4 gadu pārrunām, Pēterburgā, 1864 gadā, notika maza naudas sazīmēšana no Ainažu un citiem kabotāžniekiem. 500 rubļi bija tā nauda, ko sazīmēja 1864. gadā un jaundibinātā Ainažu jūrskola ar to iztika trīs gadus.
Atzīmējot Ainažu jūrskolas 160 un muzeja 55 gadu jubilejas, apsveikuma vārdus un laba vēlējumus sacīja daudzi viesi.
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone – Kuzmina sacīja “šodien ar lielu cieņu un pietāti domājam par tiem cilvēkiem, kuri pirms 160 gadiem ticēja, ka izglītība un jūrniecība ir ekonomikas attīstības pamats. Es ļoti ceru, ka nākamie 55 gadi muzejam un jūrniecībai būs tie, kas atgriezīs mūs pie šīm prioritātēm. Paldies mūsu sadarbības partneriem, muzeja darbiniekiem, prieks vienmēr satikt jūrniekus un kolēģus. Novēlu, lai muzejā vienmēr čalotu dzīvība, būtu jūrnieki un jūrniecība atkal zeļ un zied.”
Sveicēju vidū arī Jūra spēku komandieris jūras kapteinis Māris Polencis, bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, Latvijas kapteiņu asociācijas prezidents Jāzeps Spridzāns, tālbraucēj kapteinis Normunds Vilkaušs, Latvijas Jūrniecības savienības pārstāve Anita Freiberga, Latvijas Jūras akadēmijas un Latvijas kuģu mehāniķu asociācijas vārdā Edijs Štāls, Salacgrīvas vidusskolas direktore Sanita Strauberga, Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolas direktore Ieva Skuja, Salacgrīvas muzeja vadītāja Ieva Zilvere un Ainažu ugunsdzēsības muzeja vadītāja Līva Aizsila.
Limbažu novada pašvaldības vadītājs Dagnis Straubergs bija sarūpējis īpašu dāvanu – filmu par Ainažu jūrskolas muzeja atklāšanu 1969.gada 20.jūlijā.
Savukārt Ainažu Jūrskolas muzeja vadītāja Iveta Erdmane sacīja paldies visiem, kuri šodien ir klātesoši svētkos un atceras muzeju. Īpašu paldies viņa teica: svētku sponsoriem, kapteiņiem Antonam Ikauniekam un Normundam Vilkaušam, Latvijas tirdzniecības flotes jūrnieku arodbiedrībai, SIA LSC, Latvijas Jūrniecības savienībai ar Robertu Gailīti priekšgalā, un bijušajam tās vadītājam Antonam Vjateram, zvejniekam Jānim Krūmiņam un daudziem citiem. Paldies mūsu galvenajam, mūsu lielajam muzejam Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam: direktorei Lienei Johansonei – Kuzminai, Agritai Ančupānei, Andrai Augustinovičai. Paldies draugiem – dzīvajiem eksponātiem Ainažu jūrskolnieku radiniekiem: Mārītei Mežgailei, Gunvaram Ilussam, Intai Meijerei, Mārai Tītei un visiem pārējiem ar. Paldies Ainažu Jūrskolas bijušajiem darbiniekiem: pirmajai muzeja vadītājai Veltai Vētrai, Ernai Meijerei, Regīnai Borītei, Sarmītei Veidei, Antrai Aspokai, Valduram Apinim un Jurim Bērziņam. Muzeja vadītāja sacīja paldies savam mazajam, saliedētajam kolektīvam: Antrai, Sniedzei, Mārītei, Līgai, Aināram, Jānim un Aldim.
Ainažu Jūrskolas 160 un muzeja 55 gadu jubilejas svinībās varēja piedalīties jūrnieku mezglu siešanas, kuru kuģu būvēšanas, aušanas, zivju vēršanā uz virbām, pirts gudrības un tīklu lāpīšanas meistarklasēs un skatīties, klausīties un baudīt folkloras kopas “Cielava”, kapela “Ziemeļmala”, Ainažu vidējās paaudzes deju kolektīva “Randiņš” un Hedemestes pašdarbnieku priekšnesumus, kā arī skatīt zvejnieka Andra Skujas gleznu izstādi. Emocionāli izjusts un krāšņs bija Daumanta Kalniņa muzikālais sniegums, īpaši dziesma “Latviešu jūrniekiem”, kuru daudzi uzskata par Ainažu himnu.
Jūra, jūrniecība, jūrnieki ir mūsu nacionālā bagātība. Visiem liels paldies par darbu ko darāt un, lai vienmēr būtu drošāk, stiprāk, pārliecinošāk. Mēs esam maza tauta , kura var lepoties ar to, ka jau 160 gadus māca jūrniekus. Lai visiem veiksme, spēks un izturība turpināt šo darbu!