Aloja Notikums
ziile

Alojas iestāžu pārstāvji Alojas apvienības pārvaldes vadītāja Riharda Būdas vadībā 11.septembrī apmeklēja Tartu pilsētu Igaunijā, tādejādi saglabājot tradīciju reizi gadā apmeklēt novadnieka I - III Vispārējo Latviešu Dziedāšanas svētku virsdiriģenta Indriķa Zīles atdusas vietu Tartu Raadi kapsētā. Blakus I. Zīlem atdusas arī viņa vecāki –Anna un Bērtulis Zīles. Tāpat kā citās reizēs arī šajā tika veikti sakopšanas darbi un atstāts ziedu sveiciens izcilajam novadniekam. Delegācijas pārstāvji uzklausīja arī Alojas bibliotēkas galvenā bibliogrāfa novadpētniecībā Līgas Modernieces stāstījumu par I. Zīles dzīves periodu Tartu.

Uz Tartu Indiķis Zīle pārcēlās no Valkas 1877. gadā 36 gadu vecumā. Tartu Karlovi apkaimē muižu rentēja Zīles mātes brālis un Indriķis kļuva par šīs muižas pārvaldnieku. To, ka I. Zīle sāka nodarboties ar lauksaimniecības lietām, noteica viņa veselības stāvoklis. Viņš cieta no garīgas pārpūles. Tāpat bija nepieciešama palīdzība brāļiem un māsām, kā arī vajadazība ņemt vecākus savā apgādībā. Lauksaimniecībā veicās labi un ar gadiem auga arī dzīves vaajdzības. Tadejādi viņš kļuva par vairāku muižu nomnieku Karlovi apkaimē.

Arī Tērbatā Zīle atrod laiku mūzikai. Vada korus, rīko muzikālus vakarus. No 1915. gada līdz 1918. gadam kopā ar komponistu Alfrēdu Kalniņu organizē un vada latviešu bēgļu kori.. Ar saviem dziedātājiem viņš brauca arī koncertēt arī uz Latviju Latviešu biedrības literārajos vakaros. No Tartu viņš brauca uz II, III, IV un V Dziesmu svētkiem Latvijā.

Pašreiz Tartu ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, tadēļ centāmies iepazīt tās vecpilsētu. Izstaigājām Tartu universitātes teritoriju, aplūkojām dažādus kinētiskos objektus, kas izveidoti saistībā ar kultūras galvaspilsētas programmu. Pavērāmies uz vecpilsētu no Eņģela tilta un noticot, ka ejot pa tiltu piepildās vēlešanās, katrs arī klusībā ko vēlējās. Apskatījām universitātes pilsētiņas sirdi - Doma baznīcu, kas celta 13.gs. un ir viena no lielākajām un vienīgā viduslaiku baznīca ar diviem torņiem visā Igaunijā. Baznīcā pašreiz atrodas Tartu Universitātes muzejs. Nogājām gar Jāņa baznīcu, ar kuru alojiešiem saistās ļoti patīkamas atmiņas, jo 2007.gada 19.maijā novadnieka, Dziesmu svētku virsdiriģenta Indriķa Zīles dzimšanas dienā, Alojas koris ALE un mūzikas skolas audzēkņi te sniedza koncertu. Pēcpusdienas nogurumu palīdzēja kliedēt brīnišķīgais Tartu universitātes botāniskais dārzs. Patīkamu pārsteigumu sagādāja Rotaļlietu muzeja apmeklējums. Ekspozīcija ļāva atgriezties skaistajās bērnības dienās un piedāvāja daudz aizraujošu apskatāmu lietu un aktivitāšu. Pastāvīgajā ekspozīcijā bija izvietotas mākslinieku veidotas lelles, rūpnieciski ražotas rotaļlietas, dažādu tautu suvenīru lelles un somugru tradicionālās rotaļlietas.

Vakara saules staru apspīdēts, ar pozitīvām iemocijām piepildīts sākās ceļš mājup.