Kultūra
Arodi

2018. gada pavasarī Baiba Muratova nodeva biedrības “9 Arodi” rīcībā savas tantes Nellijas Ģeņģergailes pirms vairāk kā 80 gadiem tapušo tamborēto mežģīņu paraudziņu kolekciju. Sējums sastāv no Limbažu tipogrāfijā izdoto burtnīcu vāciņiem, kas locījuma vietā ir sašūti ar diegu, veidojot 52 lappušu albumiņu. Pie šīm lapām ar smalku kokvilnas diegu piešūti gandrīz 350 paraudziņi.

Baiba Muratova vēlējās, lai Nellijas Ģeņģergailes matojums būtu “dzīvs” un ikdienā izmantojams. Grāmatas izdošana ir viens no mantojuma saglabāšanas veidiem. Tie, kuri nodarbojas ar rokdarbiem, mūsdienās meklē idejas internetā, bet, uzsākt darbu, bez papīra tehniskā raksta neiztikt.

Šī projekta realizācijā aktīvi iesaistījās un dažādus darbus veica: Dimatere Reklaite, Inga Blauberga, Mārīte Rudzīte, Zoja Kucenko, Centa Krastenberga, Māra Eglīte, Ingrīda Briede, Aija Apine, Guna Eglīte, Anete Kleinhofa, Inga Krūmiņa, Linda Bēce un Juris Alps.

Biedrība “9 Arodi” projekta “Tamborētais mantojums” ietvaros ir digitalizējusi un izdevusi Nellijas Ģeņģergailes tamborētā mantojuma paraugu kolekcijas grāmatu.

Izdevums tapis ar “Latvijas Valsts mežu” un Valsts Kultūrkapitāla Fonda atbalstu – “Vidzemes kultūras programma 2020”. Savukārt ar Limbažu novada pašvaldības atbalstu “Tamborētais mantojums” ir ievietots biedrības “9 Arodi” tīmekļvietnē www.9arodi.lv un ir pieejams visiem rokdarbniekiem sadaļā “Tamborētais mantojums”.

Tagad, kad paraugu grāmatas autores Nellijas Ģeņģergailes unikālo rokdarbu kolekcija ir publiski pieejama bibliotēkās un internetā, biedrība “9 Arodi” to nodeva drošai glabāšanai Limbažu muzejam.

Foto: Aija Kamala