Salacgrīvā, lauku sieviešu biedrības “Mežābele” darbnīcā, Rīgas ielā 2A, lielajās stellēs var aust paklājiņus un segas, un mazajās stellēs uzaust tautiskas jostas. Tas iespējams tāpēc, ka biedrības dāmas 2024.gada martā uzrakstīja un iesniedza biedrības “Jūrkante” izsludinātajā EJZAF (Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonds) projektu konkursa 1.kārtā, rīcībā Dzīves vides sakārtošana, brīvā laika pavadīšana un dabas resursu efektīva izmantošana un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana”, projektu “Stelles iegāde aušanas prasmju papildināšanai”. Projekts guva atbalstu un pagājušā gada vasarā biedrība saņēma jaunas stelles. Tās ir mobilas, viegli izjaucamas un saliekamas, stelles var kompakti salocīt pat tad, kad uzvilkti velki. Jaunās stelles var ērti iznest caur durvīm, ielikt automašīnā un nogādāt uz dažādiem pasākumiem, bērnu nometnēm vai pilsētas svētkiem. Tās ir publiski pieejamas un interesenti var redzēt aušanas procesu un paši pamēģinātu aust.
Biedrības vadītāja Ruta Birkenberga stāsta “stelles izmantojam ikdienā, lielajās top segas un celiņi, uz mazajām tiek austas tautiskās jostas, un biedrības biedri uzsākuši to apguvi. Interese par aušanu ir liela – rindā gaida ne tikai biedrības locekļi, bet arī citi interesenti. Īpaši pirms Jāņiem daudzi vēlas noaust sev tautisko jostu. Jau ir noaustas vairāk nekā desmit jostas, galvenokārt Vidzemes ziedainās jostas. Katrai jostai var personalizēt krāsas un rakstu, pielāgojot to savam tērpa stilam – gan bērniem, gan pieaugušajiem.”
Ja kāds vēlas noaust savu tautisko jostu, biedrības vadītāja Ruta Birkenberga aicina sazināties un atnākt apskatīt aušanas procesu. Darbnīcā tiek nodrošināta apmācība un palīdzība, un divu dienu laikā ikviens var noaust savu tautisko jostu.
"Astoņās stundās var noaust vienu jostu," saka Ruta. Diegus biedrība iegādājas "Tīnē", un vislabākie esot trīskārtīgie diegi. Jostu garumi ir 3,30 m sievietēm un 2,40 m bērniem, bet platumi – 4,5–5 cm sievietēm un 6–7 cm vīriešiem. "Pašu austa josta ir pavisam kas cits nekā veikalā pirkta – šī ir mīļāka un iznāk arī lētāka," smaidot piebilst Ruta.
Projekta "Stelles iegāde aušanas prasmju papildināšanai" kopējās izmaksas ir 1790,05 eiro, no tā 1611,03 eiro ir EJZAF projekta līdzekļi, savukārt 179,02 eiro biedrības līdzfinansējums.