Decembrī, Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālā administrācija, informēja pašvaldību par Limbažu pagastā apzinātajiem, apsekotajiem un uzmērītajiem dižkokiem – diviem ozoliem.
Viena uzmērītā ozola apkārtmērs 1,3 m augstumā ir sasniedzis 4,87, otra apkārtmērs 4,48 metri.
Ozols par īpaši aizsargājamu koku kļūst, sasniedzot vismaz 4,00 m apkārtmēru 1,3 m augstumā.
Atpazīstamības nolūkā dižkokiem piestiprināta informatīvā zīme “Ozollapa” jeb dižkoka statusa apliecinājums.
Dižkoki ir neatņemama Latvijas dabas vērtība. Tie ir ne tikai dižākie savas sugas pārstāvji, bet arī nozīmīga ainavas sastāvdaļa un vērtīga mājvieta dažādām retām un aizsargājamām sugām. Daudzi dižkoki ir vēstures notikumu liecinieki, līdz ar to uzskatāmi ne tikai par dabas, bet arī kultūrvēsturisku vērtību.
Ja īpašumā augošs koks šādu zīmi jau ir saņēmis, tas ir reģistrēts aizsargājamo koku valsts reģistrā (https://ozols.gov.lv/pub).
Lai dižkoks justos labi un vēl ilgi priecētu, Dabas aizsardzības pārvalde atgādina:
- dižkoks un tā tuvākā apkārtne ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – aizsargājams ir ne tikai pats koks, bet arī teritorija zem koka vainaga un vēl 10 m josla ap to;
- dižkoka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst apdraudējumu (piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus). Nociršanai nepieciešama Dabas aizsardzības Pārvaldes rakstiska atļauja;
- prasības dižkoka aizsardzībai nosaka Ministru kabineta 2010.gada 16.marta noteikumu Nr.264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” 8.nodaļa.