Salacgrīva Zivsaimniecība Zveja
negis

Salacgrīvas nēģi ierakstīti Aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā, pavēstīja Zemkopības ministrija. Līdz ar to lietot nosaukumu "Salacgrīvas nēģi" un izmantot marķējumā Eiropas Savienības logo drīkstēs tikai tie ražotāji, kuri iesaistījušies ražotāju grupā "Salacgrīvas nēģi" un saņēmuši sertifikātu no Pārtikas un veterinārā dienesta.

Produktu "Salacgrīvas nēģi" un tā ģeogrāfisko apgabalu vieno cēloniskā saikne, kuras pamatā ir produkta reputācija un īpašības.

Raksturīgākās specifiskās produkta īpašības – piesātināto, rūgteni saldo un mēreni sāļo garšu ar jūras un aļģu smaržu – nodrošina jūras ģeogrāfiskais tuvums upju vietām, kurās nēģi atgriežas uz nārstu.

Tas samazina laiku, ko nēģi pavada upes ūdenī, tādā veidā ierobežojot upes dūņu piemaisījumu uzņemšanu. Tāpat arī pielietojamais zvejas paņēmiens, kas ļauj bieži pārbaudīt murdus.

Savu reputāciju Latvijā produkts bauda jau vairākus gadsimtus, un par to stāsta vēstures liecības – "Salacgrīvas nēģi" zvejoti un apstrādāti jau kopš 18. gadsimta. To zvejas paņēmieni un gatavošanas receptes tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Salacgrīvas pagasta un Salacgrīvas pilsētas tūrisma maršrutos ir iespēja iepazīties ar šo unikālo, gadsimtiem seno zvejas paņēmienu un nogaršot nēģu produktus. Nēģu zvejošana ar taci ir tāds zvejas paņēmiens, kas ļauj tūristiem vērot procesu un piedalīties tajā.

Arī Gaujā pie Carnikavas noķertie nēģi iekļauti Eiropas Savienības nacionālo produktu reģistrā, un tiem piešķirta aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde – "Carnikavas nēģis", tāpat kā sklandraušiem un baltajam sviestam.

 

ES aizsargāto produktu kategorijas 

  • Aizsargātu cilmes vietu nosaukumu reģistrs (Protected Designation of Origin) – tajā var iekļaut tikai tādus produktus, kurus ražo tikai noteiktajā teritorijā. Turklāt arī pamata izejviela ir izgudrota un iegūta šajā vietā.
  • Aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrs (Protected Geographical Indication) – tajā var iekļaut tādus produktus, ja vismaz viens to ražošanas posms notiek noteiktajā teritorijā.
  • Tradicionālo produktu reģistrs (Traditional Speciality Guaranteed) – tajā iekļauj produktus, kuru sastāvs vai pagatavošana saistīta ar kādām senām tradīcijām.

Avots: Eiropas Komisija

 

www.lsm.lv