25. maijā Vidrižu pagasta “Melngaiļos” atzīmēta ievērojamā latviešu komponista, folklorista, diriģenta, mūzikas kritiķa un publicista Emiļa Melngaiļa 150 gadu jubileja.
Godinot Emiļa Melngaiļa piemiņu, diena pavadīta viņam mīļās nodarbēs – rīts iesākts ar makšķerēšanas sacensībām Igates pils dīķī, kam sekoja braukšana ar divriteni (jeb “duiriteni”, kā to dēvēja E. Melngailis) un šaha turnīri. Dienas pilnbriedā aizvadīts garīgās mūzikas koncerts Igates Svētā Kristītāja un Marijas Magdalēnas baznīcā kopā ar Jasmīnas kori diriģentes Vitas Timermanes pavadībā un Jauniešu kori “Balsis” diriģenta Inta Teterovska pavadījumā.
Emiļa Melngaiļa svētki Igatē ir ne tikai gaidīts un mīlēts notikums kora dziedātājiem un mūzikas cienītājiem bet arī vietējai kopienai un visam Limbažu novadam. Lepojamies, ka tieši šeit pasaulē vērās mazā Emiļa acis – pirmās sajūtas, ceļš uz skolu, zāles stiebri un upītē paslēpušās zivis, mātes dziesmas… To visu zēns atklāja šeit. Un tad jau sākās cita pasaule, cita dzīve un notikumi… Lielā pasaule…
Ik pa pieciem gadiem rīkojot Emiļa dzimšanas dienu dzimtajās mājās “Melngaiļos” nemeklējam inovitātes, jaunas dziesmas vai izklaides, bet domājam par vērtībām, tradīcijām un cilvēku, kuram bija bezgala svarīgi, ko dzied lauku sētās, kas patiesībā ir latvietis, ko viņš jūt, kas sāp un priecē… domājām, cik jauki ir pabūt dabā, mūzikā un nodarbināt prātu šaha spēlē.
Tādēļ arī šajos svētkos koristu un paša Emiļa iemīļotās nodarbes – šahs, “duiriteņu” braukšana, makšķerēšana. Protams, svētkos dziedātājiem bija iespēja baudīt vēl daudz ko citu – viesoties etnogrāfisko lietu vācēju brāļu Andrusu senajā ratnīcā, klausīties Alfrēda Andrusa fantastiskajos stāstos, veldzēties Emiļa dzimtajā mājā, skatīties filmu, klausīties radio ierakstus, baudīt muzeja ekspozīciju, tikties ar Melngaiļa svētku reklāmas dizaina mākslinieci Agnesi Buli. Viesus priecēja arī mūsu novada amatnieki, mākslinieki un saimnieces. Karstuma viļņus veldzēja Tūjas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība. Par veselību rūpējās Sarkanais krusts, par drošību – Pašvaldības policija un firmas “Taipans” darbinieki. Sakām paldies Vidrižu un Skultes pagasta vadītājam Aināram Liniņam un viņa komandai.
Mēs lepojamies un no sirds pateicamies visiem mūsu novada dziedātājiem: korim “Doma”, “Kalme”, “Krasts”, “Ale”, “Skulte”, “Zvīgzna”, “Pernigele”, Limbažu valsts ģimnāzijas korim, folkloras kopai “Delve” un Maritas Mazurēvičas-Mottes pavadošai grupai un, protams, visiem, visiem dziedātājiem, koriem, diriģentiem un Limbažu novada koru virsvadītājam Intam Teterovskim, kā arī ikvienam, kurš rūpējās, lai Emiļa Melngaiļa dzimšanas diena tiktu nosvinēta godam, visiem, visiem ikdienas darba rūķiem.
Koncertu ar uzrunu atklāja Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, diriģents Ints Teterovskis un Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības vadītāja Sarmīte Pāvulēna.
“Šodien esam šahu spēlējuši, ar riteņiem braukuši un makšķerējuši. Mēs sakām paldies ikdienā un sakām paldies svētkos, skandinot Melngaiļa dziesmas. Tu vienmēr esi lūgts un vienmēr esi ar mums. Priecīgus visiem svētkus.”, teica Dagnis Straubergs.
Folkloras kopa “Delve” un pavadošā grupa Maritas Mazurevičas-Mottes pavadībā ar īpašu koncertu un dabas spēku ieskandināja Latvijas koru koncertu “Birzēs i norās”. Koncerts pulcēja vairāk kā 50 koru no Latvijas novadiem, izpildot latviešiem labi zināmās tautas dziesmas, tai skaitā E. Melngaiļa apdarē.
Sarmīte Pāvulēna pateicībā saka: “Emilis Melngailis par savu mūža devumu ir teicis, ka viņa mūžs ir pagājis kā pasaka. Tas ir bijis pilns cerību, centību un jūsmas. Un koristi ir tie, kas vislabāk spēj to attēlot dziedot. Vislielākais paldies no visas sirds ikvienam no jums – skatītājiem, koristiem, diriģentam, mākslinieciskajam vadītājam un visiem, kas piedalījās svētku tapšanas procesā.”
Nevar noliegt, ka E. Melngailim ar mūziku ir bijušas īpašas attiecības. Par to liecina dzīves laikā savāktās teju 5000 mūzikas folkloras vienību, vairāk nekā 400 tautas dziesmu apdaru un, protams, spēcīgie oriģināldarbi. Tāpat E. Melngailis iedibinājis slaveno diatonisko stilu folkloras apdarēs.
Skaistie un skanīgie Emiļa Melngaiļa mūzikas svētki noslēdzās zaļumballes dejās “Vēja muzikantiem” koncertējot.