Projekti, fondu aktualitātes
Izstrādāti Augstrozes Lielezera apsaimniekošanas noteikumi

Limbažu novada pašvaldība īstenojusi Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstīto projektu “Augstrozes Lielezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumu izstrāde”. Projekts tika iesniegts projektu konkursa „Ūdeņu aizsardzība” aktivitātē “ Publisko ūdeņu pārvaldība”, apakšaktivitātē Nr. 3.1. Plānošanas dokumentu izstrāde publisko ūdeņu pārvaldībai, un guva atbalstu 6377,00 eiro, kas 100% apmērā sedz projekta izmaksas.
Projekta mērķis - izstrādāt Augstrozes Lielezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus, lai veicinātu ilgtspējīgu ezera un piekrastes attīstību, apsaimniekošanu un dabas vērtību saglabāšanu.
Projekta īstenošanas laikā gan Augstrozes Lielezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus, gan Zivsaimnieciskās ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus izstrādāja nodibinājums “Vides risinājumu institūts”, ar ko pašvaldība saskaņā ar cenu aptaujas rezultātiem noslēdza līgumu par darbu veikšanu.

Augstrozes Lielezers atrodas Limbažu novadā, Umurgas pagasta teritorijā. Vidējais dziļums ir 2.3 metri, bet maksimālais dziļums - 4.2 metri, platība – 400 ha. Iekļauts Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, dabas lieguma “Augstroze” zonā. Gultne smilšaina, dūņaina, akmeņaina. Krasti pārsvarā zemi, purvaini. Dienvidaustrumu piekrastē krasti stāvi - te augstu pāri ezeram paceļas Augstrozes pilsdrupas. Netālu no ezera, ainaviskā vietā, gleznainā 13. gadsimta pilskalnā, kas apvīts ar teikām un leģendām, atrodas Augstrozes pilskalna taka. Augstrozes pilskalnā redzamās pilsdrupas ir 1272. gadā celtās Rīgas arhibīskapa vasaļa pils atliekas. Pils celta uz augstienes, ar domu, ka kalna stāvās malas būs kā aizsardzība. 1601. g. pili izlaupījuši un izdedzinājuši poļi un tatāri. Pils vēlāk nav atjaunota.

No pilsdrupām paveras lielisks skats uz ainavu, ko veido Augstrozes Lielezers un Madiešēnu purvs.

Augstrozes Lielezeru apsaimnieko Limbažu novada pašvaldības aģentūra ALDA, kura nodrošina vides pieejamību un sakārtotību, regulāri papildina zivju krājumus, ezerā ielaižot zivju mazuļus.

Ezerā pieejama licencētā makšķerēšana, un aģentūra ALDA regulāri cenšas piesaistīt finansējumu zivju resursu atjaunošanai un aizsardzībai.

Pieaugot ezera apmeklētāju skaitam, šeit bija nepieciešams izstrādāt ezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus un zivsaimnieciskās ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumus, lai saskaņā ar šiem noteikumiem ilgtspējīgi apsaimniekotu ezeru un tā piekrasti, veicinot dabas vērtību un tīras vides saglabāšanu, vienlaicīgi attīstot vides pieejamības infrastruktūru.

Dace Romberga,
Attīstības un projektu koordinatore