Projekta “Zaļā Josta” (BestBelt) ietvaros, Latvijā ir izstrādāts Dabas tūrisma ētikas kodekss, kurā iekļauta informācija par tādiem atpūtniekiem un ceļotājiem būtiskiem jautājumiem kā nakšņošana, ēdiena gatavošana, atkritumu savākšana, kā arī nosacījumiem, kas jāievēro, ceļojot kopā ar mājdzīvniekiem. Īpaša vērība kodeksā ir veltīta Baltijas jūras piekrastes unikālās dabas vides saglabāšanai, taču kodeksa informācija ir lietderīga arī citu dabas teritoriju apmeklētājiem.
Latvijas Dabas tūrisma ētikas kodeksu izstrādāja Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”. Kodekss tapa ciešā sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, visu piekrastes pašvaldību, kā arī Kurzemes, Rīgas un Vidzemes plānošanas reģionu pārstāvjiem.
Dabas tūrisma ētikas kodeksa izstrādes procesā tika izanalizēti ap 80 dažādi tiesību akti – likumi, Ministru kabineta noteikumi, pašvaldību saistošie noteikumi u.c. Kopumā procesā tika iesaistīti 53 eksperti no valsts un pašvaldību iestādēm, vides un tūrisma NVO u.c.
Tas ir publiski pieejams interaktīvā veidā (tiešsaistē), gan pdf formātā: https://www.celotajs.lv/lv/p/view/dabas_turista_etikas_kodekss
Dabas tūrista ētikas kodekss kā padomdevējs ir domāts ikvienam –ceļotājam, dabas vērotājam, pētniekam, atpūtniekam, ogotājam, sēņotājam, aktīvās vai pasīvās atpūtas baudītājam, kas dodas dabā.
Mūsu kopējais mērķis ir sargāt un saglabāt nākamībai dabas vērtības –nedzīvo un dzīvo dabu, dzīvotnes, ainavu, cilvēka un dabas mijiedarbībā veidoto vidi.
Ejot dabā būsim atbildīgi!