filcs

12. jūnijā biedrības “Limbažu Filcs” telpās, kas atrodas bijušās Limbažu filca fabrikas teritorijā, norisinājās domnīca par teritorijas attīstību. Pasākumā piedalījās dažādas sabiedrības grupas, tostarp vietējie iedzīvotāji, biedrības pārstāvji un entuziasti, pašvaldības darbinieki, arhitekti un universitāšu pārstāvji. Viņu mērķis bija kopīgi izstrādāt un piedāvāt risinājumus teritorijas attīstībai gan šodien, gan nākotnē.

Pasākumu atklāja Lāsma Laima Jonele, biedrības “Limbažu Filcs” valdes priekšsēdētāja, Dagnis Straubergs, Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs un “Limbažu Filcs” biedrs, un idejas iniciators Ivars Ramāns; pēc tam notika ekskursija pa teritoriju.

Pēc iedvesmojošās ekskursijas sekoja radošā darbnīca, kuru vadīja Matijs Babris, jauno arhitektu kluba “Atelpa” valdes priekšsēdētājs. Tajā dalībnieki četrās grupās veica Limbažu filca fabrikas teritorijas kartēšanu, izceļot galvenās priekšrocības un negatīvos aspektus, kādi šobrīd teritorijā pastāv. Tika prezentēts, kādas konkrēti darbības un pienesums ir veicams katram no komandas dalībniekiem, kā arī noslēgumā apkopoti priekšlikumi, kas varētu kalpot kā sākums teritorijas labiekārtošanas un attīstības projekta realizēšanā.

Komanda “Filca sala” nāca klajā ar ideju izveidot prasmju attīstības centru “Miera osta”. Projekts ilgtu vismaz 10 gadus, taču sākotnēji, lai piesaistītu cilvēkresursus un rastu interesi par vietu, tiktu veidotas ikmēneša talkas. Lai tajās piesaistītu vairāk cilvēku, būtu jāsadarbojas ar populārākajiem ēdinātājiem (piemēram, kafejnīcu “Kļava”), izvietojot “pop-up” kafejnīcas. Varētu izīrēt arī pārvietojamas saunas un ierīkot āra kino. Atbrīvotajās telpās tiktu izvietota vērienīga mērogu auto trasīte, organizētas mākslas izstādes, kā arī rīkotas radošās meistarklases, plenēri - mākslas, kokapstrādes, filca u.c., līzīgi kā “Raiņa kvartālā” Cēsīs. Telpās būtu brīvi pieejams dažāds aprīkojums, piemēram, industriālā virtuve, kur varētu nākt vārīt ievārījumu, stelles aušanai u.c. Pakalpojumi būtu par nelielu samaksu, taču varētu rīkot arī bezmaksas āra aktivitātes - hokeja skatīšanās svētkus, āra kino, kà arī meistarklases, kur pieaicinātu jomas eksperus. Nkamajos pāris gados būtu jāizstrādā būvniecības projekts un jāpiesaista partneri - Rīgas Tehniskā universitāte, Vidzemes Augstskola, Kultūras akadēmija, tehnikumi un profesionālās vidusskolas, lai veicinātu sadarbību nākotnē un nodrošinātu prakses vietas starpdisciplinārās darbnīcās. Mērķis ir vairot iedzīvotājiem harmoniju, radīt izglītotu sabiedrību un pilnveidot mūžizglītības vidi.

Savikārt komandas “Dzelonītis” teritorijas attīstības vīzījā iezīmējas interesantas un nebijušas ziemas un vasaras aktivitātes - pagalma daļā ūdens trase, kurā varētu izmēģināt spuru dēļus, bet ziemā to izmantot kā slidotavu. Spuru dēļi būtu šeit pat kvārtālā ražoti, nelielajā darbnīcā, kur būtu pieejami dažādi galdniecības instrumenti. Plānā ietilpst arī bijušās filca fabrikas gumijotavas atdzīvināšana, tur ierīkojot papildus brīvi pieejamas darbnīcas, kas aprīkotas ar atbisltošiem instrumentiem un iekārtām, lai ikviens var radīt savu spuru dēli. Vienā no ēkām varētu ierīkot arī auto pacēlāju, lai jaunieši kopā ar vecākiem varētu nākt un mācīties remontēt mašīnas, apgūt metināšanas prasmes. Varētu izveidot elektro auto un sadzīves robotiņu ražotni. Citā ēkā paredzētas mākslas un šūšanas darbnīcas, kā arī bibliotēka. Komandas “Dzelonītis” galvenais mērķis ir izveidot mākslas centru, kurā bērni un vecāki var apgūt praktiskas iemaņas un attīstīt talantus. Tā iesaka piesaistīt Eiropas Savienības fondu projektu finansējumu, lai iegādātos nepieciešamās iekārtas darba zonām, kā arī izmantot plašo jumta teritoriju, lai uzstādītu tur saules paneļus un palielinātu ēkas energoefektivitāti.

Komanda “Fotons”, kurā apvienojās pašvaldības pārstāvji ar vietējiem iedzīvotājiem un juniešiem, minēja, ka viņu virsmērķis ir vecpilsētas atdzimšana un uzņēmējdarbības iedzīvināšana 7 gadu laikā, piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu, un ar pašvaldības atbalstu, attīstīt nozīmīgus tūrisma punktus - hosteli, kafejnīcas un teritoriju kā tādu. Komanda ieteica telpas piemērot jauniešu vajadzībām un veidot sadarbības tīklu ar Rīgas Tehnisko universitāti vai Vidzemes Augstskolu, līdz ar to nodrošinot arī jauniešiem no Limbažiem garantētas studiju iespējas Rīgā vai Valmierā. Plānā ietilpst hosteļa ierīkošana 3.stāvā, jo šādas vietas šobrīd trūkst, īpaši jauniešu izmitināšanai. Komandas skatījumā šajā pat ēkā ir liels poetenciāls ierīkot tirgu, kafejnīcas un boulingu. Paredzams, ka plānotās aktivitātes filca fabrikas teritorijā radīs nepieciešamību pēc papildus naktsmītnēm. Pagalma pusē varētu ierīkot pump track un arī elektroauto trasi, kas šobrīd jau atrodas biedrības ēkā, tādējādi pagalma pusi padarot par jauniešu vietu.

Komanda “Aizbraucis jumts” uzsvēra ka teritorija ir jāiedzīvina, jāturpina iestāties par esošajām vēsturiskajām vērtībām un aktīvi jāiesaista vietējie iedzīvotāji dažādos pasākumos. Komanda izteica priekšlikumu, ka nepieciešams nofinansēt vienu atbildīgo cilvēku jeb “Filca feju”. Tas būtu viens cilvēks, kurš jānofinansē ar stabilu atalgojumu. Šis cilvēks vadoties no apkārtējiem, organizētu, runātu ar iesaistītajiem partneriem, kas viennozīmīgi ir pašvaldība, izdzīvotāji, uzņēmēji, varbūt uzņēmēju konsultatīvā padome utml. Tas būtu cilvēks, kas organizē regulāri Filca sapulces, vadītu sarunas, lai apspriestu aktuālos jautājumus, kur dzimst risinājumi, tiek lemts par tālāko virzību un budžeta piesaisti. Protams, šī ideja iekļauj arī lielu daļu brīvprātīgo darbu un vietējo iedzīvotāju iesaisti. Lai piesaistītu brīvprātīgos, tālākos posmos tiktu piešķirta brīva piekļuve koprades telpām - kokapstrādei, filcēšanai, metālapstrādei, dzīvnieku vetpunktam vai velo apkopei. Tāpat komanda ieteica izveidot ikgadējos apbalvojumus par vislielāko ieguldīto brīvprātīgo darbu teritorijas attīstībā, tādējādi motivējot cilvēkus. “Aizbraucis jumts” komanda pieminēja, ka šodien visus laipni teritorijā sagaidīja divi kaķi, un ka šī vieta ir piemērota, lai varētu ierīkot arī dažādas aktivitātes, piemēram, diska hokeju, mākslas performances, diskotēkas. Šobrīd teritorijā ir daudz vecu automobīļu, komanda tos ierosināja sakopt un ierīkot tajos sēdvietas, kur atpūsties, iedzērt tēju vai kafiju, vai vienkārši satikties un parunāt; ar laiku tiktu attīstīta nojumes kafejnīca. Komandas kapteinis uzsvēra, ka vajag padarīt defektu par efektu un ar laiku ieviest “Filcīša kvartāla svētkus”. Teritorijā plānotas arī divas apkopes stacijas - dzīvnieku un velosipēdu. Inovācija teritorijā būtu digitālas kaķu kakla siksniņas, kas ļautu apmeklētājiem uzzināt par konkrēto iemītnieku.
Noslēgumā pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs uzsvēra, ka svarīgākais ir cilvēku piesaiste un vietas atdzimšana. Arī vietējie iedzīvotāji un biedrības “Limbažu filcs” aktīvisti min, ka šis ir labs sākums, teritorijas atdzīvināšanai.

Pasākumu organizēja jauno arhitektu klubs “Atelpa” sadarbībā at Latvijas Dabas Tūrisma asociāciju un pētniecības platformu “Morberga studija”. Organizatori izsaka pateicību biedrības “Limbažu Filcs” valdes priekšsēdētājai Lāsmai Laimai Jonelei, idejas iniciatoram Ivaram Ramānam un Limbažu novada pašvaldībai par projekta līdzfinansēšanu.

Savukārt Biedrība “Limbažu Filcs” vēlreiz saka lielu PALDIES visiem pasākuma līdzradītājiem - dalībniekiem, atbalstītājiem, organizatoriem par dalību Filca nākotnes radīšanā un aicina uz pirmo attīstības talku 24. augustā 11:00.
Iepriekšēja pieteikšanās talkai https://ej.uz/Filca_talka_1