Kultūra
Lieldienas Limbažu novadā!

Jau kādu laiku redzam dabā pārmaiņas, kas nes vēsti par pavasara iestāšanos un Lieldienu tuvošanos. Saule kavējas ilgāk pie debesīm, nokūst sniegs, gaiss kļūst siltāks un zemē parādās pirmie zaļie asni… Pēc garās ziemas mēs visi nepacietīgi gaidām Lieldienas, kas iezīmē Saules uzvaru pār tumsu un dabas atmodu. Kristīgajā pasaulē Lieldienās svin Jēzus Kristus augšāmcelšanos.



“Nāc nākdama, Lieladiena, visi bērni tevi gaida,


Visi bērni tevi gaida, aiz vārtiem sasēduši.”

Pirms Lieldienām svarīga ir svētdiena, latviešiem pazīstama kā Pūpolsvētdiena. Tās galvenā iezīme – pēršanās ar pūpoliem, vēlot veselību saviem mīļajiem: “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks”. Nopērtie ne vien esot veselīgi un sārti no vaiga, - tos arī blusas nekožot… Lai pūpolzariem piemistu maģiskās īpašības, tos jālauž agrā pūpolsvētdienas rītā, saullēkta laikā.

Prieku par Lieldienu tuvošanos ļaudis no senseniem laikiem izteikuši ar skaļām gavilēm un rotāšanu. Klusos pavasara vakaros jaunas meitas apdziedājušas dabas atmodu, puķes, jaunu ļaužu attiecības… Gatavoti jauni apģērbi un rotas, Lieldienu ēdieni, kārtas šūpoles. Mielasta goda vietā vienmēr bijušas olas un plācenis, kas simbolizē sauli. Lieldienu rītā vajadzētu agri piecelties un nomazgāties skaidrā avota ūdenī, tas garantētu možumu, laimi un veselību visa gada garumā.

Viena no visraksturīgākajām Lieldienu tradīcijām mūsdienās ir olu krāsošana un vārīšana. Parasti olu krāsošanā dominē dabiskie materiāli – sīpolu mizas, bērzu lapas, alkšņu pumpuri, kumelītes, vilnas dzijas dzīpari… Laikam ritot ieviešas arī jaunas olu krāsošanas idejas. Dažas no tām:

* Brīnumi ar nagu laku

Aptuveni litrā ūdens iemaisa pāris pilienus divas vai vairāku krāsu nagu lakas. Izmaisa un iegremdē tajā vārītu olu. Izņem un ļauj nožūt.

*Zelts un sudrabs

Izmanto metāliskās krāsas – zelta, sudraba, vara. Ar krāsām olas( vārītas) nokrāso.

*Krāšņie dziju dzīpari

Novāra olas un atdzesē. Visu olu noklāj ar līmi, tad ciešās rindās tin olai apkārt dzijas pavedienu.

Olu ēšanai arī piemīt sava zināšana – kas olas ēd bez sāls, melos visu gadu. Nemiers un nesaticība valdīs tajās mājās, kur olu čaumalas nesargā un samin. Lieldienās bērniem vajag ēst daudz olu, lai augtu apaļi kā olas.

Lieldienās vajag kārtīgi izšūpoties, tad vasarā nekodīs odi, dunduri un čūskas! Augs brangas aitas un gari lini…, nenāks miegs. Dāvinot vai mainoties ar olām, izrādām labvēlību un simpātijas. Vecu vecā Lieldienu paraša ir olu sišana. Kam stiprāka ola, tas dzīvos ilgāku mūžu!

Lieldienas Limbažu novadā:

  • Limbažos no 29.marta pie Limbažu kultūras nama vides objekts – Lielās krāsotās olas. Savukārt kultūras nama logos būs skatāma TLMS “Dzilna” austo krāsaino vilnas lakatu izstāde.
  • Limbažu muzejs svētkos rotās pilskalnu, izmantojot putna simbolu, kā atdzimšanas un pavasara vēstnesi. Muzejs aicina papildināt pilskalna teritoriju ar saviem rotājumiem – lentītēm, oliņām u.c., kā arī rotāt savas mājas un sētu – pušķoties pavasarim!
  • Limbažu novada pašvaldības aģentūra „LAUTA” līdz 6. aprīlim organizē aizraujošu foto orientēšanās spēli „Fotomedības Limbažos”.
  • Viļķenē teritorijā ap Viļķenes kultūras namu izstādīti svētku rotājumi, kas papildināti ar uzdevumiem, ticējumiem un Lieldienu stāstiem. Ikvienam būs iespēja nofotografēties pie apgleznotiem stendiem – foto stūrīšiem.
  • Umurgā, 4.aprīlī, no plkst.12.00 – 18.00 darbosies Lieldienu brīvdabas taka, kurā apmeklētājiem iespējams sajust īstu Lieldienu garšu – savvaļā dzīvojoši dzīvnieki, mākslinieciskas kompozīcijas un nelieli pārsteigumi mazajiem. Varēs aplūkot trušus, aitas, jērus, iespējams, pat kazas…
  • Pociemā, 4. aprīlī, no plkst.11.00 – 15.00 Lieldienu fotoorientēšanās “Atrodam Lielā Pociema zaķa dārgumus!” Orientēšanās teritorijas karte būs pie Pociema kultūras nama. Atrastie dārgumi pārsteigs un iepriecinās. Pie Pociema kultūras nama būs arī iespēja iemūžināt sevi un savus mīļos Zaķa fotostudijā! Aicinām dalīties ar fotogrāfijām! Šogad Lielais Pociema zaķis iecerējis visu vietējo un ciemiņu "Lielo zaķu balli". Aicināti visi zaķi, zaķēni... Jūsu veidoti un darināti līdz 30.martam ierasties - atnesti vai atvesti - pie Pociema kultūras nama. Zaķu balles dalībniekus gaida pārsteiguma balvas un jautra kopā būšana. Ļoti gaidīti visi Jūsu radītie zaķi un zaķēni! Lai gaismas, saules un prieka piepildīti svētki mums visiem!
  • Limbažu pagasta Ozolainē, Lādezerā un Lādes Vītolos skatāmi Lieldienu vides dekori.
  • Pālē, 4.aprīlī no plkst.11.00 meklēšanas spēle “Atrod Lieldienu zaķus Pāles pagastā!” Sameklētos un saskaitītos zaķus aicinām reģistrēt Pāles kultūras nama Facebook lapā.
  • Vidrižos 4. aprīlī no plkst.10.00 – 18.00 Sporta un kultūras centra “Vidriži” teritorijā būs iespēja satikt rosīgo zaķu saimi un piedalīties Lieldienu orientēšanās sacensībās. Lai piedalītos, nepieciešama viedierīce, ar kuru uzņemt foto un cimperlīgs noskaņojums!
  • Raibo svētku sajūtu ieraudzīt un izbaudīt aicina Skultes kultūras integrācijas centrs! Dodoties uz Mandegām, varēsiet aplūkot saules zīmes rotājumus – improvizētu ’’ķistu” jeb “saulīti”. Ķisti veidoti no krāšņām krāsu kombinācijām, kas radīs pavasarīgu noskaņojumu un sveicinās sauli. Meklējiet kokos šūpojošos pavasara vēstnešus!
Svētku laikā aicinām ievērot visus valstī noteiktos ierobežojumus! Lai saules un prieka pilns svētku laiks!

Mārīte Saulīte
Limbažu novada pašvaldības kultūras darba speciāliste