Festivāls
lakati

Šo svētdien, 8. maijā, Limbažos norisinājās LIELO LAKATU FESTIVĀLS, kas tika veltīts Mātes dienai. Organizatori sapulcēja audējus no visas Latvijas, kas saposās un izrādīja pašu darinātos lielos lakatus. Festivālā dižojās audēju arodu pārstāvji no visiem Latvijas novadiem – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales. Ik viena dalībniece ar lepnumu nesa savu izrakstīto lielo lakatu. Zīmīgi, ka katrs lakats un tā raksts ir unikāls un neatkārtojas, taču vērojama ģeogrāfiskās piederības īpatnības. Tika pārstāvētas visas paaudzes – no mazām trešgadniecēm, līdz pieredzējušām dāmām.

Limbažu kultūras nama TLMS “Dzilna” festivāla ietvaros atklāja savu grāmatu “VASARAS LINA TĒRPS VIDZEMĒ” un izstādi “DIVSIMTS LAKATI”. Grāmatas atklāšanā tika demonstrēti vairāki vasaras lina tērpi no grāmatas. Izstādē skatāmi 200 austie lielie vilnas lakati “Dzilnas” audējām raksturīgās kompozīcijās un lakati, kas austi no dabas krāsvielās krāsotām dzijām, variācijas par seno lakatu tēmu, kā arī paraugi – vēsturiskie lakati no muzeju un privātajiem fondiem. Izstāde skatāma Limbažu kultūras namā ilgāku laiku.

Vērienīgais un krāšņais LIELO LAKATU GĀJIENS/LEPOŠANĀS pieskandināja Limbažu pilsētas ielas ar dziesmām un saviļņoja ar savu krāšņumu. Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales novadu pārstāvji dižojās ne tikai ar izrakstītiem lielajiem lakatiem, bet arī ar katram novadam raksturīgu dziesmu krājumu un skanīgām balsīm.

Festivāls noslēdzās ar LIELO LAKATU BURZIŅU Limbažu Vienības parkā, kur dalībniekus priecēja Limbažu kultūras nama pašdarbnieku kolektīvi ar saviem deju priekšnesumiem, kuros tika izmantoti lielie lakati. Tai skatā horeogrāfa Jāņa Ērgļa sulīgā deja “Bobu dancis”. Neizpalika arī suitu sievu daudzbalsīgi skanīgais pieteikums un citu dalībnieču sadziedāšanās. Izskaņā tika veidots zīmējums un viens kopīgs lakats no visu dalībnieču lakatiem. Foto iemūžināti ar drona palīdzību.

Tautas lietišķās mākslas studija “Dzilna” dibināta 1964. gadā ir viena no spēcīgākajām audēju studijām Latvijā, kuras rokraksts atpazīstams gan lielajos vilnas un lina lakatos, gan krāsu niansēm bagātajās segās. Dzilnas lepojas arī ar brunču un priekšautu audumiem, smalkiem lina galdautiem un dvieļiem. Studija regulāri veido pati savas izstādes, kā arī ar panākumiem piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs. 2018.g. Dziesmusvētkos TLMS “Dzilna” guvusi visaugstāko novērtējumu valstī – "Lielo balvu" Tautastērpu skatē par Vidzemes vasaras tērpu kolekciju; izdevusi unikālu grāmatu "Daba krāso, DZILNA auž". Nupat izdota arī otra grāmata “VASARAS LINA TĒRPS VIDZEMĒ”. Latvijas simtgadei par godu, kopā ar Latvijas iedzīvotājiem TLMS “Dzilna” noaudusi 16 metrus garu jostu, kurā ieausti himnas vārdi. Savu artavu aušanā devusi arī toreizējā kultūras ministre Dace Melbārde. Studijas vadītāja Baiba Vaivare.

 

FOTO: I.Evertovskis