Liepupe Ekskursija
celojums

Liepupes pagasta seniori vasaras sākumā devās ekskursijā uz pierobežu. Netālu no Lietuvas robežas Grenctālē, Mazajā muižā, darbojas biedrība “Vēsturisko rekonstrukciju studija Rokoko”. Šeit apskatāma vēsturiski precīzi atdarinātu tērpu un aksesuāru kolekcija, kas atspoguļo modes attīstību sākot ar 18.gs otro pusi līdz 19.gs beigām. Māksliniece Jeļena Forste savu aizraušanos ar vēsturiskajiem tērpiem sākusi ilgus gadus strādājot par gidi Rundāles pilī. Izveidojusi privātu izšūšanas darbnīcu, viņa pētīja gleznu orģinālus un tērpu aprakstus. Kopš 2018.gada senajā klēts ēkā skatāmi 15 gadu laikā tapusi kolekcija, kuru pārzin mākslinieces meita Elīna Kuzņecova. Tērpi ir unikāli ar to, ka izšūšana ir roku darbs. Materiāli – zīds, dabīga zīda tafts, Nīderlandē tapusi kokvilna ar vēsturisku apdruku. Šie audumi ir kā mākslas darbi, kuri maksā līdz 500eur metrā. Hercogienes Dorotejas balles tērps darināts no krāšņa sudrabaina zīda ripsa uz kokvilnas pamata. Šo kleitu Jeļena darinājusi pēc 1784.gada galma mākslinieka F.H.Barizjana gleznas, kuru var apskatīt Rundāles pilī. Otrs kolekcijas dārgums 2011.gadā darinātais hercoga Pētera Bīroka parādes tērps pēc 1781.gada gleznas. Abi tērpi tapuši ar Teterovu fonda atbalstu. Katru tērpu darinājuši trīs cilvēki veselu gadu. Izstādē skatāmi arī vienkāršāki tērpi atbilstoši tā laika modes tendencei. Jeļenai pieder arī ap 300 dekoratīvo olu kolekcija. Īpaši interesantas ir japāņu valodā “kimekomi” darinātās olas – putuplasta olā iegriež svītras un tajās iebaksta auduma gabaliņus.

Tālāk ceļš ved uz Skaistkalni, kur augsta pakalna galā slejas 1692.gada celta Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca. Par spīti kariem un varas maiņām katoļu baznīca savu darbību nav pārtraukusi. Liela nozīme baznīcas pastāvēšanā bija un ir turpat Mēmeles upes otrajā krastā dzīvojošajiem lietuviešu katoļticīgajiem. Kopš 2019.gada apkārtējās katoļu baznīcās par prāvestu sāka kalpot tēvs Andrejs Mediņš. Gan slavēts, gan pelts, bet tēvs Andrejs ir panācis baznīcu remontus, silto grīdu izbūves. 2023.gadā ir atjaunoti Skaistkalnes baznīcas zvanu torņi. Tēvs Andrejs ir mūsu ekskursijas gids un pastāsta , ka klostera ēkā būs meiteņu Kaucmindes skola. Zēnu skola darbojas Bārbeles pamatskolā. Baznīcas teritorijā darbojas kafejnīca, kurā ekskursanti bauda sātīgas pusdienas.

Ceļš turpinās gar Mēmeles upi, kura ir robežupe ar Lietuvu, uz Kurmenes muižu. No 2019.gada ar prāvesta Andreja Mediņa inicatīvu ir sākti muižas atjaunošanas darbi. Kurmenes muiža no 1750.gada bija grāfu Komarovsku īpašums. Polijas eksprezidents (2010.-2015.g.) Broņislavs Komarovskis katru gadu apmeklē Kurmeni, lai pārliecinātos par senču īpašumu apsaimniekošanu. Aiz krāšņām rožu dobēm paceļas Medību pils. Ēdamzāli un viesistabu rotā medību trofejas. Parka ainavā iekļaujas mākslīgās pilsdrupas, kurās tāpat kā grāfu laikā ir iekārtota kūpinātava. Atjaunots arī mākslīgais ezers, kuram pāri uzbūvēts tiltiņš, lai otrā krastā dzīvojošā seniore varētu tikt uz baznīcu. Parks ir sakopts un voljēros dzīvo strausi un fazāni. Parka vidū ir 1870.gadā klasicisma stilā celta grāfu Kamarovsku privātā Svētā Pētera Romas katoļu baznīca. Draudzes lietošanā tā atdota 1920.gadā. Baznīca ir celta no ķieģeļiem un dolomīta ar dakstiņu jumtu un diviem torņiem. Starp torņiem atrodas Sv.Pētera koka skulptūra, kuru uzstādīja 1930.gadā. Baznīcas altārglezna ir gobelēns. Baznīcas dārzu ieskauj metru biezs un pusotru metru augsts dolomīta žogs ar dakstiņu segumu. Tēvs Andrejs aicina ekskursantus atjaunotajā muižas klētī, kur kafejnīcā “Klētiņa” mūs pacienā ar piparmētru tēju un kūku. Plauktos, pie kafejnīcas sienām, izvietotas Mālnīcā tapušas māla vāzes, krūzes, šķīvji un bļodiņas. Prieks ka tik tālu Leišmalē darbojas strādīgi, savu zemi mīloši ļaudis.

Visi 47 ekskursanti jutās gandarīti par ceļojumu uz Leišmali un saka lielu paldies autobusa šoferītim Jurim Kalniņam.

 

Ekskursijas organizētāja Ilze Ķēbere.