Kultūra
Limbažu novada bibliotēkās darbs turpinās

Sakarā ar  noteiktajiem COVID-19 infekcijas izplatīšanās novēršanas pasākumiem no 2020.gada 13.marta - 14.aprīlim Limbažu Galvenā bibliotēka sniedz attālinātus pakalpojumus.

Darbs nebūt nav apstājies. Gan Limbažu Galvenajā bibliotēkā, gan Limbažu novada pagastu bibliotēkās turpinās grāmatu izsniegšana. Mainījusies ir kārtība kādā veidā tas notiek. Lai saņemtu interesējošo grāmatu, vispirms tā attālināti ir jāpieprasa. To var izdarīt vairākos veidos: zvanot pa Limbažu Galvenās bibliotēkas norādītajiem tālruņa numuriem: 29103842; 26331425; 64070747 (Klientu apkalpošanas centrs), 25654892 (Bērnu literatūras centrs), rakstot uz bibliotēkas e-pasta adresi limbazu_biblioteka@limbazi.lv vai izmantojot bibliotēkas elektronisko katalogu https://limbazi.biblioteka.lv/Alise. Savukārt, pagastu bibliotēku kontaktinformāciju varat skatīt mājas lapā: https://www.limbazubiblioteka.lv/regiona_bibliotekas/.  Visi pieprasījumi tiek apstrādāti bibliotēku norādītajos darba laikos, grāmatas atlasītas, iesaiņotas un ar lasītāju sarunāts laiks, kad var nākt pakaļ pēc izvēlētajām grāmatām.

Lasītāji tiek aicināti paņemtās grāmatas šobrīd atpakaļ uz bibliotēku nenest, bet gan pagaidām paturēt mājās. Visām izsniegtajām grāmatām lasīšanas termiņš automātiski ir pagarināts līdz 15. aprīlim. Gadījumā, ja kāds lasītājs tomēr vēlas grāmatu nodot šobrīd, tad aicināts izmantot grāmatu nodošanas iekārtu ārpusē pie bibliotēkas ēkas Parka ielā 23. Šajā iekārtā drīkst ievietot grāmatas, kas paņemtas Limbažu Galvenajā bibliotēkā un tās Bērnu literatūras centrā. Pie filiālbibliotēkām arī iekārtota īpaša vieta, kur nolikt atnestās grāmatas. Grāmatas, kas šajā laikā tiek atnestas, uz noteiktu laiku nonāk karantīnā.

Bibliotēkas reģistrētajiem lietotājiem ir iespēja lasīt e-grāmatas gan latviešu, gan angļu, gan krievu valodās. Latviešu valodā grāmatas lasāmas 3td e-grāmatu bibliotēkā. Iespēja lasīt e-grāmatas angļu valodā var EBSCO eBook Public Library Collection. Savukārt, krievu valodā e-grāmatas līdz 1. jūnijam var izmantot 3 datubāzēs – BiblioRossica, BiblioPlanet un Non-fiction library. Lai saņemtu piekļuvi šīm e-grāmatu platformām, uz bibliotēkas e-pasta adresi limbazu_biblioteka@limbazi.lv jānosūta pieprasījums. Tā kā šobrīd bibliotēkā klātienē reģistrēties nav iespējams, bet lasīt grāmatas gan elektroniskā, gan drukātā formātā vēlas arī cilvēki, kas līdz šim bibliotēku nav apmeklējuši, tad bibliotēka piedāvā arī iespēju reģistrēties attālināti - https://ej.uz/registracija_LGB. Ja tiešsaistē reģistrējies lietotājs, vēlēsies lasīt  grāmatas no bibliotēku fiziskā krājuma, tad pirmajā apmeklējuma reizē būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte.

Joprojām aktīva ir iespēja saņemt tematiskās uzziņas un citu interesējošo informāciju. Arī šajā procesā ar bibliotēku jāsazinās attālināti, zvanot uz bibliotēkas norādītajiem tālruņa numuriem vai sūtot pieprasījumu uz bibliotēkas e-pasta adresi. Pieprasījumi tiek apstrādāti bibliotēku norādītajā darba laikā un sniegta nepieciešamā informācija.

Bibliotēkas Facebook lapā iedzīvotāji tiek pastiprināti informēti par bibliotēkas piedāvājumu, dažādām aktualitātēm novadā un valstī kopumā, informācijas iegūšanas vietām un veidiem, kultūras baudīšanas iespējām neizejot no savām mājām.

Tiek domāts arī par to, kā padarīt pieejamas bibliotēkā iekārtotās izstādes. Esam izveidojuši galeriju ar marta izstādē izliktajiem darbiem, kas ir skatāma gan bibliotēkas mājaslapā, gan tādos sociālajos tīklos kā draugiem.lv un facebook.com. Plānojot arī turpmāko bibliotēkas piedāvājumu un aktivitātes, domājam kā tās padarīt pieejamas neklātienē.

Aprīlī Limbažu Galvenā bibliotēka piedāvā:

 - Piedalīties virtuālā akcijā “EsLasuMājās” https://limbazubiblioteka.lv/jaunumi/limbazu_galvena_biblioteka_aicina_iesaistities_virtuala_akcija_eslasumajas/

 - Risināt krustvārdu mīklu par un ap Limbažiem

https://limbazubiblioteka.lv/jaunumi/krustvardu_mikla_ap_un_par_limbaziem/

- Izzināt kultūrvēsturiskās vērtības kolekcijas monētās un balsot par 2019. gada tīkamāko monētu

https://limbazubiblioteka.lv/jaunumi/aicinam_izzinat_kulturvesturiskas_vertibas_kolekcijas_monetas_un_balsot_par_2019_gada_tikamako_monet/

- Apskatīt limbažnieces Ingas Lāsmas Saļmo gleznu un celu jostu izstādi “Dzīvesprieks” virtuāli bibliotēkas mājaslapā un

https://www.facebook.com/pg/limbazubiblioteka/photos/?tab=album&album_id=2536435006597681

- Apskatīt Limbažu Galvenās bibliotēkas virtuālās izstādes

https://ej.uz/LGBvirtualasizstades

• Limbažu vīru dziesmas trīs gadsimtos

• Staiceles papīrfabrikai - 120

• Muižu vēstures skices

• Baumaņu Kārlis

• Ūdru dzimta

• Minhauzens

• Limbažu izdevējdarbība

• Mantojums – 1

• Zudusī Latvija

- Iespēja no 6. aprīļa aplūkot virtuālo novadpētniecības izstādi “Iepazīstot Vidrižu pagasta kultūrvēsturisko mantojumu”.

Arī pagastu bibliotēkas aprīlī piedāvā dažādas interesantas attālinātās aktivitātes vietējiem iedzīvotājiem.

Viļķenes bibliotēka aicina iedzīvotājus darināt vides instalācijas “Priecīgas Lieldienas!” par prieku sev un citiem, kā arī piedāvā atrisināt krustvārdu mīklu un iepazīties ar aprīļa jubilāriem - Latvijas un pasaules radošajām personībām interneta mājas lapā www.vilkene.lv.

Vidrižu bibliotēkā uzsākta akcija “Māju un dzimtu likteņi”. Iedzīvotāji aicināti sūtīt savu māju foto ar īsiem komentāriem uz e-pastu: vidrizu_biblioteka@limbazi.lv. Pie bibliotēkas ir pasta kastīte, kur arī var ievietot savus materiālus. Aprīlī tiek plānota arī virtuālā radošā darbnīca “Plates, to otrā dzīve”.

Vitrupes bibliotēka piedāvā radošo nodarbību mājās - izgatavot interesantus darbiņus, izmantojot pogas. Idejas būs iespējams aplūkot bibliotēkas logos. Iedzīvotāji tiek arī aicināti gatavoties dārza darbiem - iesēt podiņos puķu sēklas. Kad stādiņi būs izauguši - padalīsimies!

Ārciema bibliotēka aicina vietējos iedzīvotājus izzināt sava pagasta vēsturi - iepazīt Ārciema muižu, Ārciema skolu un Ārciema baznīcu. Informāciju par šīm ēkām var iegūt portālā www.periodika.lv, kā arī bibliotēkā varēs saņemt vajadzīgo literatūru, iepriekš sazinoties pa tālruni 22009175 vai rakstot e-pastā: arciema_biblioteka@limbazi.lv.

Bīriņu bibliotēkā norisināsies citātu konkurss “30 citāti 30 dienās”. Sākot ar 1. aprīli katru dienu, Bīriņu bibliotēkas Facebook lapā https://www.facebook.com/birinubiblioteka, tiks ievietots kāds citāts no grāmatām, kuras atrodas bibliotēkas plauktā. Iedzīvotāji aicināti Facebook komentāros norādīt grāmatas autoru un nosaukumu. Aktīvākajam pareizo atbilžu iesniedzējam balvā  - grāmata! No 1. aprīļa tiek izsludināts arī konkurss “Skaistie Bīriņi”.  Līdz 1. oktobrim jāiesūta vienu vai divas Bīriņos uzņemtas fotogrāfijas uz e-pastu: birinu_biblioteka@limbazi.lv, norādot arī iesūtītāja vārdu, uzvārdu un kontaktinformāciju. No 10. oktobra fotogrāfijas tiks izvietotas Bīriņu bibliotēkā un par tām varēs nobalsot vienu reizi dienā līdz pat 12. decembrim. Informācija sekos!

Lādes bibliotēka un Stienes bibliotēka piedāvā kopīgas aktivitātes - no 1. līdz 13. aprīlim abu bibliotēku Facebook lapās būs skatāma virtuālā izstāde - salvešu kolekcija “Lieldienas gaidot!”. Savukārt no 1. līdz 30. aprīlim norisināsies akcija “Hei, hei, nāc dabā un ķer pavasari!”, kuras laikā iedzīvotāji aicināti fotografēt dabu un bildes sūtīt uz bibliotēku e-pastiem: lades_biblioteka@limbazi.lv, vai stienes_biblioteka@limbazi.lv, vai WhatsApp 26418403. No iesūtītajām bildēm tiks veidota virtuāla izstāde.

Pociema bibliotēka aicina iesaistīties divās jaukās attālinātās aktivitātēs - no 1. līdz 13. aprīlim Lieldienu konkursā “Krāsainākā ola”, bet no 1. līdz 25. aprīlim konkursā ģimenēm “Dzejolis par pavasari”. Informācija par aktivitātēm pieejama bibliotēkas Facebook lapā, kā arī mājas lapā www.katvarupagasts.lv.

Lādezera bibliotēka aicina iedzīvotājus veidot zīmējumus par Lieldienu tematiku un tos atstāt bibliotēkas pasta kastītē. Visi zīmējumi tiks izvietoti Lādezera bibliotēkas logos, un kad bibliotēka atkal būs atvērta, katrs dalībnieks tiks pie pārsteiguma balviņas! Arī novadpētniecības klubiņš turpina darboties attālināti. Klubiņa biedri aicināti sameklēt kādu no savas jaunības bildēm, kas saistītas ar Limbažu pagastu. Lūgums fotogrāfijas digitalizēt (pārfotografēt) un kopā ar nelielu aprakstu nosūtīt uz e-pastu: ladezera_biblioteka@limbazi.lv, vai arī atstāt bibliotēkas pasta kastītē. Iesūtītie materiāli tiks pievienoti bibliotēkas novadpētniecības materiāliem.