Projekti, fondu aktualitātes
Limbažu novadā īsteno ESF finansēto projektu “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”

Projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”(8.3.5.0/16/I/001) mērķis ir uzlabot pieeju karjeras atbalsta jautājumiem skolās un pašvaldībā, kā arī izveidot kompleksu karjeras konsultantu atbalsta sistēmu. Projekts ilgst no 2016.gada līdz 2021.gada 30.12.2021., un to īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru (VISC).

Limbažu novadā projektā darbojas Lādezera, Umurgas, Vidrižu, Pāles pamatskolas, Limbažu novada speciālā pamatskola, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskola, kā arī Limbažu vidusskola un Limbažu Valsts ģimnāzija.
Limbažu novada skolās strādā divi pedagogi - karjeras konsultanti. Ikvienā pamatskolā no pašvaldības budžeta tiek apmaksāts pedagogu darbs, lai būtu mērķtiecīgi pasākumi un individuāls karjeras izglītības atbalsts. Projektā tiek nodrošināts atbalsts visiem novada skolēniem no 1.līdz 12.klasei. Šajā mācību gadā programma tika veidota atbilstoši vecumposmiem: 7.-9. un 10.-12.klase.

Projekts ļauj skolām aktīvāk iesaistīties karjeras izglītības un profesionālās orientācijas pasākumu īstenošanā. Jaunieši gūst atbalstu vairākās jomās, piemēram, karjeras lēmumu pieņemšanā, pašnovērtējuma veikšanā, darba pasaules iepazīšanā, izglītības iespēju izpētē.
Pašreiz, Covid-19 izplatības ierobežojumu laikā, pedagogi- karjeras konsultanti Ieva Ratniece un Daiga Rudzīte, izmantojot dažādus digitālos rīkus, organizē individuālas konsultācijas, piedāvā Limbažu un pārējo skolu pedagogiem informāciju par dažādām vietnēm, kur var paplašināt zināšanas par karjeras jautājumiem, kā arī piedalīties vebināros.

Nozīmīgs pasākumu komplekss ir Karjeras nedēļa, kura Latvijā tika organizēta jau astoto gadu. Pieredzējušu speciālistu vadībā Karjeras nedēļās notikušas diskusijas par nākotnes profesijām, par spējām, vērtībām, kā arī par prasmēm un kompetencēm, kuras būs svarīgas nākotnes darba tirgū. Bijuši karjeras atbalsta pasākumi, lai izprastu profesiju dažādību, uzzinātu par nepieciešamo izglītību. Diemžēl sakarā ar Covid-19 situāciju iecerētais pagājušā gada oktobrī varēja notikt tikai attālināti. Novada skolēni, pedagogi un vecāki iesaistījās centralizēti piedāvātajās 2 diskusijās: ”Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?” un “Uzklausi, padomā un izlem pats!”.

Ir sācies mācību gada otrais pusgads. Pedagogi-karjeras konsultanti Ieva Ratniece un Daiga Rudzītes ir iesaistījušies Karjeras metodisko uzdevumu plānošanā, īstenošanā un analīzē. Līdz 25. janvārim VIAA tiks iesniegts uzdevums “Stundas plāns”, bet līdz 25. martam - “Stundas analīze”. Turpināsies individuālais darbs karjeras atbalsta sniegšanā.

Ņemot vērā Covid-19 ierobežošanas pasākumus un attālināto mācību procesu, tuvākajā laikā daļa ar profesiju izzināšanu un karjeras plānošanu saistīto aktivitāšu notiks tiešsaistē, vēlāk - atbilstoši epidemiologu rekomendācijām un IZM norādēm.

Sigita Upmale
Limbažu novada pašvaldības Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja