Limbažu novada pašvaldībā, pamatojoties uz noslēgto līgumu ar Valsts izglītības satura centru (VISC), tiek īstenota Atbalsta programma “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem”.
Šīs programmas mērķis ir sniegt atbalstu Ukrainas bērniem un jauniešiem:
1) ukraiņu valodas, tradīciju un kultūras vērtību saglabāšanai un praktizēšanai, lai mazinātu bērnu un jauniešu psihoemocionālo spriedzi un uzturētu kopības saites ar ukraiņu kopienu Latvijā,
2) latviešu valodas prasmju apgūšanai un nostiprināšanai gan valodas mācīšanas un mācīšanās nodarbībās, gan radošās valodas apguves integrētās nodarbībās,
3) Latvijas dabas un kultūrtelpas iepazīšanai, lai veiksmīgāk iekļautos vietējā kopienā un Latvijas sabiedrībā.
Atklātā konkursā tiesības īstenot savus projektus ieguva Salacgrīvas vidusskola un nevalstiskā organizācija “Limbažu fonds” (LF).
4.oktobrī Limbažu Galvenajā bibliotēkā notika LF projekta kārtējā aktivitāte. Šoreiz projekta dalībnieki un viņu vecāki bija sagatavojuši prezentāciju par ukraiņu tautas kultūrvēsturiskajām vērtībām un tradīcijām. Kā pasākuma sākumā teica LF un projekta vadītāja Spīdola Lielmane, vakars būs pārsteigums. Patiesi – priecēja gan noskaņa (tautiskie elementi bērnu tērpos), gan dzeja, gan temperamentīga deja. Attēlos vērojām dažādu Ukrainas novadu skaistumu un arī baisās kara sekas. Bija jūtams ukraiņu lepnums par savu skaisto, bagāto zemi, īpaši emocionāli tas izpaudās Ulkrainas valsts himnas laikā, ko uzsāka divi ukraiņu jaunieši, bet dziedāja visi projekta dalībnieki un viesi.
Vakara otrajā daļā visi varēja baudīt ukraiņu tradicionālos ēdienus, ko bija sarūpējušas projekta dalībnieku māmiņas. Neizpalika arī tradicionālais borščs un Limbažos tik iecienītā torte “Kijiva”.
Vēl šonedēļ bijusi zīmēšanas nodarbība, būs brauciens uz zemnieku saimniecību “Priedītes”, bet sestdien – kā katru nedēļu – notiks mēģinājums izrādei, kuru ukraiņu bērni un jaunieši iestudē kopā ar latviešu draugiem Indras Rubes vadībā. Bez viņas vēl projekta darba grupā ir Ilva Zvirgzdiņa, kura vada zīmēšanas radošo darbnīcu, Ilga Rostoka, kura māca ukraiņu bērniem un jauniešiem latviešu valodu, un Broņislava Sauka, kura ir atbildīgā par pasākumu norisi Limbažu Galvenajā bibliotēkā.
S.Lielmane uzskata, ka projekts saliedējis tā dalībnieku ģimenes, pat izveidota WhatsApp grupa, kurā ir bagātīgs projekta aktivitāšu atspoguļojums.
Limbažu novada Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste Vaira Ābele