2019./2020.mācību gadā Limbažu novada skolās būs spraigs darbs ESF finansēto projektu īstenošanā. Viens no tiem ir projekts „Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai”(8.3.4.0/16/I/001) ar saīsināto nosaukumu PuMPuRS, kas simbolizē personības izaugsmi. Projektā nav iesaistījusies Limbažu novada speciālā pamatskola un Limbažu sākumskola.
Projekta mērķis ir samazināt mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu, sniedzot 5.-12.klašu riska grupas skolēniem individuālu atbalstu. Nozīmīgākie cēloņi pāragrai skolas pamešanai mūsu novadā ir nepatika pret atsevišķiem mācību priekšmetiem vai mācībām kopumā, motivācijas trūkums, veselības problēmas, vēlme sākt strādāt, konflikti ar skolotājiem, klasesbiedriem un vecākiem, bet jo īpaši - stundu kavējumi.
Visiem projekta dalībniekiem tiek izstrādāti individuālie priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanas plāni, pagājušajā mācību gadā tādi bija 99. Tie ietvēra pedagogu, atbalsta personāla individuālu pieeju, papildu konsultācijas mācību priekšmetos. Limbažu 3. vidusskolā, Umurgas un Lādezera pamatskolā vairākiem projekta dalībniekiem tika nodrošinātas ēdināšanas izmaksas. Iespējams projektā apmaksāt arī transporta izdevumus ( vidēji 30,-EUR mēnesī) un uzturēšanos internātā vai dienesta viesnīcā (vidēji 35,-EUR mēnesī) , bet jaunieši no ģimenēm, kurām ir maznodrošinātās vai trūcīgās statuss, var saņemt arī finansējumu 25,-EUR semestrī individuālo lietošanas priekšmetu (apģērba, higiēnas preču iegādei). Profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi mācību gada laikā var saņemt arī 44 EUR mācību līdzekļu iegādei. Stratēģiskie partneri pašvaldībai projektā ir izglītības iestādes, Sociālais dienests, Bāriņtiesa, Policija.
Kopš pagājušā mācību gada projektā PuMPuRS tiek iesaistītas arī jauniešu organizācijas. Pašvaldībā notikuši jau trīs atklātie projektu konkursi. Katra jauniešu iniciatīvas projekta izmaksas ir 4600,-EUR.
Viens projekts, ko īstenoja biedrība “Limbažu lauvas”, ir noslēdzies, turpinās projekts “Sports un veselību veicinošas fiziskās aktivitātes Limbažu novada jauniešu motivācijas paaugstināšanā turpināt vispārējo izglītību”, ko īsteno “Latvijas Sporta izglītības iestāžu Direktoru padome”. Tikko darbu projektā “Radošā izaugsme” sākusi biedrība “Siguldas alternatīvā izglītība” bet no 1.oktobra darbu uzsāks biedrība “Piedzīvojuma Gars” projektā “Stipra klase – stipri jaunieši”.
Lai pilnveidotu darbu projektā PuMPuRS, Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) 10. septembrī organizēja semināru projekta novadu koordinatoriem un atbildīgajiem grāmatvežiem. Liela uzmanība tika veltīta jautājumam par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas risku grupām : sociālās vides un veselības riski, ar mācībām un skolas vidi saistīties riski, ekonomiskie un ar ģimeni saistītie riski. Katrai izglītības iestādei šie riski jāizzina savlaicīgi. Svarīgi, lai būtu sadarbība ar vecākiem, jo nereti vecākiem nav pietiekamas informācijas par jaunieša problēmām, bieži netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība dažādām jauniešu atkarībām. Īpaši seminārā tika uzsvērts, ka pats galvenais ir ar katru riska grupas jaunieti strādāt individuāli. Nav pieļaujams, ka individuālās nodarbības pārvēršas par grupu konsultācijām.
Ļoti svarīgs projektā ir atbalsta personāla darbs. Vairākām skolām novadā, kā Vidrižu, Lādezera pamatskolai, Limbažu 3.vidusskolai, ir labas tradīcijas sociālo pedagogu darbā. Šobrīd aktīvi par atbalsta personālu domā Pāles pamatskolā. Diemžēl nepietiekami mums ir resursi skolēnu psiholoģiskajam atbalstam.
IKVD turpmāk arī turpmāk pievērsīsies pedagogu izglītošanai. Tiks organizēti 12 stundu profesionālās pilnveides kursi pedagogiem, atbalsta personālam, būs arī profesionālās pilnveides programmas jauniešu biedrību vadītājiem. Semināros zināšanas papildinās pašvaldību darbinieki un skolu vadītāji.
Publicēts: 23.09.2019.