strategija

25. augusta Limbažu novada domes sēdē tika pieņemts lēmums uzsākt Limbažu novada Izglītības stratēģijas, sporta un aktīvās atpūtas stratēģijas izstrādi nākamajiem pieciem gadiem, kā arī Kultūras stratēģijas izstrādi 2023. – 2030. gadam. Septembra un oktobra mēnesī izveidotās darba grupas, kas noteiktas ar domes lēmumu, un pieaicinātie nozaru eksperti tikās, lai kopīgi spriestu par iepriekšminēto stratēģiju izstrādes procesu un metodoloģiju.

 

Izglītības stratēģija

Septembra beigās Limbažu Galvenajā bibliotēkā pulcējās izglītības jomas speciālisti un iestāžu vadītāji, citu nozaru pārstāvji, tai skaitā uzņēmēji un NVO, izveidojot tematisko darba grupu pieaugušo izglītībā. Izglītības pārvaldes vadītāja Sigita Upmale, atklājot tikšanos, uzsvēra, ka ir būtiski sagatavot rīcības plānu ar paveicamiem uzdevumiem noteiktos termiņos, un Izglītības stratēģijas dokuments kļūtu par palīgu darbam ikdienā. Turklāt Limbažu novada Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste un pieaugušo izglītības koordinatore Vaira Ābele izvirzīja virsmērķi – sadarbības tīklojuma izveidi, pieaicinātos ekspertus un speciālistus aicinot saskatīt savstarpējās sadarbības iespējas, kā profesionālajā darbā viens otram varam būt atbalsts un sadarbības partneris. Izprast Izglītības un attīstības dokumenta un pieaugušo izglītības nozīmi, vajadzības izglītībā, kādiem aspektiem pievērst uzmanību palīdzēja pieaicinātā pieaugušo izglītības eksperte Ingrīda Muraškovska. Sanāksmē tika uzsvērta nepieciešamība izprast pieaugušo izglītību, kā instrumentu kopienas dzīves veidošanai, apzinoties stiprās un vājās puses, lai pilnveidotu esošos resursus un piesaistītu jaunus.

Aktīvi uzsākušas darbu pie Izglītības stratēģijas izstrādes arī tematiskās grupas, kurās atsevišķi tiekas skolu direktori, pirmsskolu izglītības iestāžu vadītāji un skolu direktori, kuru iestādēs ir pirmsskolas grupas, profesionālās ievirzes un interešu izglītības. S. Upmale informē, ka tikšanās reizēs tiek spriests par problēmām un prioritātēm izglītības jomā, veidota esošās situācijas SVID analīze. Katra grupa izsver, kas ir stiprās puses, iespējas, vājās puses un draudi. Vadoties pēc SVID analīzes, tiks veidots rīcības plāns ar konkrētiem realizējamiem termiņiem, lai sasniegtu izvirzīto mērķi. Limbažu novada Izglītības stratēģija 2023. - 2027. gadam būs pirmais izglītības nozares attīstības plānošanas dokuments, kas izstrādāts pēc administratīvi teritoriālās reformas, kuras rezultātā tika apvienots Alojas, Limbažu un Salacgrīvas novads. 

Kultūras stratēģija

Plaši pārstāvēts bija pirmais darba seminārs par Kultūras stratēģijas un rīcības plāna izstrādi 5. oktobrī Limbažu Galvenās bibliotēkas telpās. Novada kultūras nozares darbinieki Ilonas Asares, eksperte ar lielu pieredzi kultūras attīstības programmu pilsētām un novadiem izstrādē, vadībā tika definēts, kam ir vajadzīga, ko ietvert un kam būtu jāpiedalās kultūras stratēģijas veidošanā. I. Asare atzinīgi vērtē, ka daudzi Latvijas novadi ir sākuši domāt un ievieš attīstības plānošanas dokumentus ar mērķi veidot strukturizētu, mērķtiecīgi virzītu un ilgtspējīgu kultūrpolitiku savos reģionos. Semināra laikā dalībnieki tika iepazīstināti arī ar ārzemju piemēriem, kā tiek veidots kultūras un radošais sektors, atklātās diskusijās un grupu darbos tika iezīmēti stratēģijas izveides pirmie soļi un apkopoti veiksmes stāsti un vietas novada teritorijā. Kultūras pārvaldes vadītāja Evija Keisele semināra noslēgumā izteica novērojumu, ka joprojām daudzi novadu uztver sadrumstaloti, izjūtot piederību tikai savai pilsētai, pagastam, bet tāpat kā puķe nevar atplaukt ātrāk, arī šos procesus - strādāt kopā vienotam mērķim, nevar mākslīgi paātrināt. Bet ir ticība, ka jaunais Limbažu novads ir ļoti laba ceļa sākumā, īpaši kultūra, jo ikviens no šīs nozares ir savas vietas atslēgas cilvēks, kurš caur kultūru vieno citus.

Sporta un aktīvās atpūtas stratēģija

Par Limbažu novada sporta un aktīvās atpūtas stratēģijas 2023. – 2027. gadam izstrādi tika apstiprināta darba grupa deviņu cilvēku sastāvā, kur darba grupas vadītājs ir Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja 2. vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Jānis Bakmanis un darba grupas koordinatore, sekretāre SIA Olimpiskais centrs “Limbaži” valdes locekle Baiba Martinsone. Iesaistot stratēģiskās plānošanas dokumenta izstrādē arī dažādus sabiedrības pārstāvjus (NVO, biedrības, uzņēmējus u.c.), nozares ekspertus un sporta jomas speciālistus, darba grupai ir uzdots veikt esošā sporta un aktīvās atpūtas iespēju situācijas un piedāvājuma analīzi Limbažu novadā, sniegt priekšlikumus par piedāvājuma konkurētspējīgām priekšrocībām, sasaisti ar novada kopīgo attīstību, potenciālajiem sadarbības virzieniem. Definējot vidēja termiņa stratēģiskos mērķus, prioritātes, uzdevumus un rīcību kopumu, finanšu resursus un sasniedzamos rezultātus, izstrādāt priekšlikumu novada sporta un aktīvās atpūtas pārvaldības modelim.