Jau no šī gada otrās puses Limbažnieku acis priecē ēka Cēsu ielā 7 , Limbažos. Kā atzīst Būvvaldes vadītājas vietniece - arhitekte Agnija Kurzemniece, ēkas vizuālais risinājums, fasādes elementi, arī jumta segums ir “vēstures atsauces” no šajā vietā18. gs. esošas ēkas, kas bija veidota pildrežģu konstrukcijā. Arī muzeja galvenais speciālists Gundars Plešs iezīmē, ka ēkas fasādes arhitektoniskais risinājums ir citāts no iepriekšējās apbūves šajā vietā. Te bija pildrežģa jeb vāciskā faktverka ēka. Šādā stilā bija būvēti vecie, Rīgai piederošie krogi Limbažos un citas t.s. kroņa mājas, kas bija raksturīgas vecpilsētai 18. gadsimtā.
Šajā vietā bijusī ēka (jaunbūves vēsturiskais analogs) pēc veiktās arhitektoniski mākslinieciskās izpētes datiem, bija krāsota monohromi. Šādu māksliniecisko apdari (krāsojumu) uzrāda arī citi pildrežģa būvju zondāžu rezultāti Limbažu vēsturiskajā centrā. Viens no pirmajiem ēkas krāsojumiem bija rozīgs jeb persiku tonis. Muzeja speciālists atzīst, ka šoreiz tika izvēlēts iet “ekstrēmāku ceļu” - režģojumu krāsojot piesātināti sarkanīgā krāsā, bet apmestās virsmas gaišas, citējot 17. - 18. gadsimta fasāžu koloristiskos risinājumus provincē.
A. Kurzemniece atzīst, ka, ietilpināt Sociālo pakalpojumu centrā gan atsauces no vēsturiskās ēkas, gan veidot jaunu – daudz lielāku kompleksu, Pašvaldībai nebija viegls uzdevums. Ēkas projektēšanas procesam tika pieiets ar centieniem un mērķi, lai jaunā būve sniegtu informāciju un noskaņu par vēsturi, kā arī, lai ēka atbilstu mūsdienu tehniskām, energoefektivitātes un funkcionālām prasībām. Kā uzsver arhitekte, būtiski, lai ēka atspoguļotu informāciju par Limbažu vēsturiska centra būvvēsturi – to, kā te bija agrāk un varētu būt šodien. Lai ēkas vizuālais un funkcionālais pienesums kalpotu gan cilvēku vajadzībām, gan estētiskam ieguvumam, gan bagātinātu pilsētas vēsturiskā centra vidi!
2020.gada 2. oktobrī ēkas pamatos tika ierakta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm gan no pašvaldības, gan būvnieka. Būvdarbus objektā veica pilnsabiedrība “DakTehBūve”, ēkas projektēšanu un autoruzraudzību – SIA “JOE”, būvuzraudzību – SIA “Marčuks”. Ēkas galvenais būvuzraugs Aleksandrs Marčuks uzteica pašvaldību par drosmi pieņemt prātīgus lēmumus – nojaukt pusbūvēto ēku un radīt ko tik arhitektūriski atbilstošu pilsētas kopējam vēsturiskajam centram. Būvuzraugs aicina piekopt šo praksi ikvienam! Novembra mēnesī ir noslēgušies būvdarbi un ēka nodota ekspluatācijā. Šobrīd norit aktīvs darbs pie ēkas iekārtošanas.
Jaunais pakalpojuma centrs nodrošinās 12 grupu dzīvokļu vietas un atelpas brīža pakalpojumu divas uzturēšanās vietas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, vidēji 8 personām mēnesī, kuras noteiktas individuālā izvērtējuma rezultātā 2017.gadā. Tiks nodrošināts mājoklis un atbalsts sociālo problēmu risināšanā personām, kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Grupu dzīvoklī speciālistu uzraudzībā mērķa grupa apgūs prasmes un iemaņas patstāvīgas dzīves uzsākšanai.
Projekta īstenošanas laiks: 2022.gada jūnijs
Projekta kopējās izmaksas: 790 123,50 EUR, no kurām ERAF finansējums ir 492 293,95 EUR, valsts atbalsts: 62 346,25 EUR, Limbažu novada pašvaldības finansējums 235 483,30 EUR.
Sagatavoja: Attīstības un projektu koordinatore Aiva Miškovska