Vide
vide mana jura

Iepazīsties ar Limbažu novada 2023.gada jūru piesārņojošo atkritumu monitoringu rezultātiem!

Limbažu novadā izvietotajos 5 monitoringa laukumos konstatētais vidējais atkritumu daudzums - 156 atkritumu vienības 100 pludmales metros, kas ļauj šim skaistajam Vidzemes piekrastes posmam lepoties ar otro vietu piekrastes tīrības veikumā.

Tomēr tas joprojām ir tālu no Eiropas Savienības mērķa samazināt pludmales atkritumus. Pat visbiežāk sastopamie plastmasas atkritumi, piemēram, smēķēšanas atkritumi, vairāk nekā divkārt pārsniedz kopējo pieļaujamo atkritumu daudzuma mērķi, kas ir 20 vienības uz 100 pludmales metriem, lai jūras un piekrastes vidi varētu uzskatīt par labu.

top16
Kā redzams šajā attēlā, atkritumu kokteilis Limbažu novada piekrastē ir joprojām ļoti raibs. Vidēji katrā monitoringa laukumā tika konstatēti 30 dažādu atkritumu veidi. Tomēr lielākā uzmanība pievēršama tieši izplatītākajām 15 atkritumu frakcijām – tās kopā rada gandrīz 4/5 jeb 78% no visa novada pludmalēs konstatētā atkritumu daudzuma. Tāpat arī jāņem vērā, ka starp izplatītākajiem 15 atkritumu veidiem, 9 ir dažādas plastmasas un polimēra frakcijas, turklāt 4 no tām ir vienreizlietojamās plastmasas materiāli. Līdz ar to atbildes situācijas uzlabošanai meklējamas galvenokārt mūsu ražošanas un patēriņa modeļos.

rezultati23
Limbažu novadā Lauču akmens pludmale tika atzīta par tīrāko no piecām "Manas Jūras" izvērtētajām pludmalēm 2023. gadā. Tā ieguva arī augsto otro vietu kopējā pludmaļu tīrības reitingā! Priecē arī tas, ka nevienā no šī attēla apzīmējumiem par monitoringu rezultātiem neredzam sarkano vai melno krāsu, kas identificē kritisku atkritumu noslodzi.

daba23
Katrs dabā atrastais atkritums atspoguļo kādu kļūdu – sākot no produktu un iepakojuma dizaina līdz pat pludmales labiekārtojumam un sabiedrības attieksmei pret vidi. Tādēļ noslēgumā, ar mērķi uzvedināt uz risinājumu meklēšanu tīrākai piekrastei, vienmēr ieskatamies arī detalizētākos datos. Un redzam, ka Limbažu novada piekraste stāsta to pašu stāstu, ko Latvijas piekraste kopumā - stāstu kas satrauc nu jau arī visu pasauli – stāstu par plastmasas krīzi, kas piemeklējusi mūsu vidi un ekosistēmas. Arī Limbažu novadā vairāk par 2/3 jeb 71% no kopējā atkritumu daudzuma veido tieši plastmasas atkritumi. Pārējie atkritumu veidi seko ar milzīgi lielu atrāvienu. Turklāt no plastmasas atkritumiem vairāk par pusi ir tādu lietu, kuru lietderīgās dzīves cikls ir ļoti īss, bet sadalīšanās laiks bieži vien ļoti garš un arī apkārtējo vidi apdraudošs – vienreizlietojamās plastmasas dažādo frakciju kokteilis veido vairāk par pusi - 57% no visiem plastmasas atkritumiem.°