siev

Ciems lauku apkārtnē ir tāda noslēgta civilizācija, kas izveidojas gadu desmitu laikā. Tā ir kopiena, kas dzīvo aktīvu iekšējo dzīvi, bet nelabprāt rāda to uz āru. Ja kāds izdomā uz šādu ciemu pārvākties, vēl gadiem ilgi, varbūt pat visu dzīvi netiek vaļā no “iebraucēja” lomas.

Skulte ir bijis viens no šādiem ciemiem. Te ir skaidrs centrs ar baznīcu un kapiem. Te ir bijusi sava konkrēta ar jūru saistīta dzīve. Taču vēstures rats griežas pēc sava prāta. Padomju laikos Skultes smaguma centrs it kā pārvests pāris kilometru tālāk - uz Mandegām. Uz jūras pusi no vēsturiskās teritorijas izveidots vasarnīcu rajons. Savukārt vecais Skultes muižas ciems ar grezno parku palicis pavisam nostāk. Turklāt šobrīd saistībā ar Rīgas tuvumu un vispārēju apkārtnes attīstīšanos, Skulte kļuvusi par iecienītu vietu, uz kurieni pārvākties tiem, kam pilsēta apnikusi, bet ne tik ļoti, lai pazustu no tās pavisam.

Daba ir daba, bet ciemu veido cilvēki. Kāda šādos vēsturiskajos notikumos izveidojusies Skultes sabiedrība?

Paula Ābele Skultē dzīvo trešo gadu, taču ir no tiem, kam ar savu sētu vien nepietiek, tik ļoti interesē, kur šī sēta īsti atrodas, kas te dzīvo, kamdēļ šis viss? Tā sākas ekspedīcija, iepazīšanās ar vietējiem. Ar fotoaparātu kā ieganstu, jaunā skultiete devās pie saviem kaimiņiem, pagasta iedzīvotājiem, un kā jau laukos, vīri runā ar vīriem, sievietes ar sievietēm.

Ar to brīdi Paulai Skulte ir kļuvusi neizteicami plašāka - te ir saimniecības preču veikals, kur var tikt gan pie jaunām precēm, gan laba padoma - Anitai nekad tā nav žēl, ja kādas lielākas svinības, kūku skaidrs, ka izceps Tija un Eva, Skultes lepnumu - sestdienas tirgu, izrādās, ieviesa kaimiņiene Ināra, ja padomā, kas neparasts, jāiet runāt pie Asnātes, bet paraudāt pie Dainas.

Izstādē būs redzamas desmit no viņām - Skultes sievietēm, taču mūsu ciemā esot 2000 iedzīvotāju, vismaz ceturtā daļa varētu būt sievietes? Tā nu šķiet, ka tāpat kā jaunas pazīšanās, tā arī šis projekts, visticamāk, prasīsies pēc turpinājuma.

Projekts tiek īstenots par Limbažu novada pašvaldības budžeta līdzekļiem - Jauniešu iniciatīvu projekta ietvaros

#limbažunovadajaunieši #izglītībaspārvalde #jauniešuīstenots