Piektdien, 19. martā, zoom platformā, tika īstenots Alojas un Limbažu novadu jauniešu forums “Tālāk kopā”, kura laikā tika stiprināta novadu jauniešu individuālā identitāte, bet tai pat laikā apzināti jaunie izaicinājumi, tuvojoties Administratīvi teritoriālajai reformai. Foruma galvenā tēma bija digitālais jaunatnes darbs, un visas dienas garumā notika viedokļu apmaiņa starp jauniešiem, jaunatnes jomā strādājošajiem un lēmumu pieņēmējiem.
Forumam kopumā pieslēdzās 40 dalībnieki, piedalījās arī Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda un Limbažu novada domes priekšsēdētājs Didzis Zemmers, kā arī Limbažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Zariņa.
Jauniešiem foruma sākumā bija iespēja iepazīties ar projekta radošo komandu – Staiceles jauniešu kluba “Čempiņš” jaunatnes darbinieci Andu Timermani, Alojas novada domes Dienas centra vadītāju Gunu Krūmiņu, Alojas novada jaunatnes lietu speciālisti Montu Melderi, Limbažu novada jaunatnes lietu speciālisti Madaru Skrastiņu un Limbažu jauniešu centra jaunatnes darbinieku Renāru Peksi.
Foruma moderatores lomu uzņēmās Pārgaujas novada sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Iluta Balode, kura ir apguvusi arī mediju un informācijas pratību, ko foruma laikā mācīja arī jauniešiem.
Pēc nelielā ievada medijpratības aizkulisēs, vārds tika dots jauniešiem. Marta Čukure un Viesturs Titovs dalījās ar savu pieredzi Alojas novada jauniešu iniciatīvu projektu konkursā un Limbažu jauniešu domes līderis Dāniels Liecis dalījās ar to, kā mums gājis iepriekšējās projekta aktivitātēs- pieredzes braucienā uz Brocēnu jauniešu centru “Kopā” un Jūrmalas jaunatnes iniciatīvu centru, bet Andrejs Vaičuks tika aicināts dalīties ar jūrmalnieku pieredzi digitālā darba organizēšanā.
Pusdienu laikā jauniešiem bija iespēja iejusties influenceru ādā, iemūžināt savas pusdienas un padalīties ar bildēm, ko jaunieši un pieaugušie arī labprāt izmantoja.
Pēc pusdienām jaunieši tika sadalīti Limbažu un Alojas novadu grupās, kurās pārrunāja, kā notiek digitālais darbs katrā no novadiem un sniedza prezentācijas par šīm tēmām. Jaunieši atzinīgi novērtēja tiem piedāvātās digitālās aktivitātes un to dažādību un pieejamību, kas jaunatnes jomas darbiniekiem deva papildus sparu turpināt.
Otrās diskusijas laikā jauniešiem jauktajās grupās bija jāizstrādā piedāvājums, kā doties tālāk kopā? Šajā sakarā jaunieši norādīja, ka vēlētos, lai tiktu organizētas mācības, kurās varētu attīstīt dažādas digitālās prasmes, kā piemēram, video filmēšanu un montāžu. Tāpat interesanta bija ideja iemūžināt pasākumu organizēšanas aizkulises kopīgā youtube.com kontā, un izveidot vienotu Whatsapp grupu saziņai.
Visgaidītākā, protams, bija foruma noslēdzošā daļa, kuras laikā pie jauniešiem viesojās Latvijas ietekmīgākais influenceris un blogeris Niklāvs Mičulis, kurš dalījās savā pieredzē, kā sākot taisīt smieklīgus video, kļuvis pazīstams jauniešu vidū. Jaunieši uzdeva tik daudz jautājumus, ka aptuveni četrdesmit minūtes no Niklāva uzstāšanās, viņš sniedza viņiem atbildes.
Raugoties uz izvērtējuma anketām, kuras iesniedza jaunieši, projekta komanda izjūt apmierinājumu par labi padarītu darbu, jo gan jaunieši, gan pieaugušie uzsvēra, ka laiks esot palidojis ātri un daļa atzina, ka nezinājuši, ka ZOOM pasākumi varot būt arī interesanti.
Projekta komandas darbs tagad tikai sāksies, ir iegūta vērtīga informācija, lai varētu uzsākt plānošanu jaunatnes darba digitālajai sistēmai pēc novadu reformas.
Toties šī gada vasarā Alojas un Limbažu novadu jaunieši varēs piedalīties Ideju naktī, kas palīdzēs jauniešiem sadraudzēties un līdzdarboties, lai augustā varētu kopīgi doties mobilā darba braucienos, kuriem saturu un programmu būs izdomājuši paši jaunieši.
Sagatavoja:
Madara Skrastiņa
Limbažu novada jaunatnes lietu speciāliste Madara Skrastiņa
Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros