Būvniecība Limbažu novads Kultūra
kult mant

6.februārī Limbažu novada pašvaldību apmeklēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektori Sandra Ziediņa, Baiba Ķibere un Jorens Plūksnis.

Pēc nelielas ekskursijas pilsētā, inspektori tikās ar Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Dagni Straubergu, vietnieku Māri Beļaunieku novada būvvaldes, nekustamā īpašuma, attīstības nodaļu vadītājiem, speciālistiem un Limbažu muzeja darbiniekiem.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes darbiniece Sandra Ziediņa informēja klātesošos par grozījumiem likumā “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”, kas stājās spēkā šī gada 1.janvarī. Šie grozījumi nosaka pašvaldības kompetenci kultūras mantojuma aizsardzības sistēmā. Likuma 14.pantā teikts, ka vietējās nozīmes kultūras pieminekļu saglabāšanas uzraudzību nodrošina pašvaldība. Limbažu novada kultūras pieminekļu sarakstā ir vietējās nozīmes pieminekļi – 14 arheoloģijas un 1 arhitektūras, par tiem rūpe tagad jāuzņemas pašvaldībai. Valsts un reģionālās nozīmes pieminekļi mūsu novadā ir 45 arheoloģijas, 88 mākslas, 27 arhitektūras, 2 pilsētbūvniecības un 3 vēsturisko notikumu vietas, šie objekti paliek kultūras mantojuma pārvaldes ziņā. Limbažu novada pašvaldības īpašumā vai daļēji īpašumā patlaban ir 14 arheoloģijas, vēstures un vēsturiskā notikuma vietas un 17 pilsētbūvniecības, arhitektūras un mākslas pieminekļi.

Likuma grozījumi paredz pašvaldības ieguldījumu kultūras mantojuma aizsardzībā un  nākotnē Pašvaldībām būs vairāk jāiesaistās kultūras pieminekļu uzraudzīšanā, saglabāšanā, uzturēšanā un atjaunošanā. Savukārt Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atbildībā koncentrēsies nozares stratēģiskā pārvaldība, informācijas bāze un specifiskais profesionālais darbs, tai skaitā izpēte un restaurācijas praktiskā darba konsultēšana.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes speciālisti iepazīstināja arī ar kultūras pieminekļu informācijas pārvaldības sistēmu “Mantojums” , kas būs galvenā sadarbības platforma kultūras pieminekļu aizsardzībā, instruments informācijas uzkrāšanai un iegūšanai, aizsargājama statusa noteikšanai, uzraudzības darba nodrošināšanai, konsultācijām un sadarbības nodrošināšanai starp visām interešu grupām.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Sandra Ziediņa ir atbildīgā par Limbažu novadā esošajiem arhitektūras un mākslas pieminekļiem, savukārt no pašvaldības puses vietējās nozīmes pieminekļus pašvaldībā uzraudzīs Limbažu muzeja vadītāja Elēna Silāja.

Lai pēc iespējas labāk varētu saglabāt novadā esošās kultūrvēsturiskās vērtības Mantojuma pārvaldes speciālisti aicināja pašvaldības darbiniekus strādāt kopā un ieteica izmantot iespēju pieteikties finansējumam programmā "Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programma".

kult mnt1

*Bez Limbažu novada sabiedrisko attiecību nodaļas rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.