Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (turpmāk VVD RDC) 2016./2017.gadā īstenoja projektu “Radona gāzes mērījumi Latvijas darba vietās un publiskajās ēkās 2016./2017.gadā”, kura laikā tika veikti radona mērījumi publiskajās ēkās un tā rezultātā noteiktajiem risinājumiem paaugstinātas radona gāzes novēršanai. Radona mērījumi 2017. gadā veikti 243 ēkās, kopumā izvietojot tajās 955 radona gāzes detektorus. Radona gāzes koncentrācijas mērījumi veikti bērnudārzos, skolās, augstskolās, slimnīcās, muzejos, kafejnīcās, ražošanas un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumos. 33 ēkās Latvijā, viena no tām bija un ir Alojas pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” ēka, kurā tika konstatēta paaugstināta radona gāzes koncentrācija.
2022. gada 15. augustā pie Limbažu novada Alojas apvienības pārvaldes ar VVD RDC pētījuma rezultātiem, pārbaudes aktā konstatēto un aizsardzības pasākumu ieteikumiem, vērsās Alojas pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” vadītāja.
Balstoties uz mērījuma datiem, Alojas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē “Auseklītis” izvietoto detektoru radona gāzes koncentrācijas mērījumu rezultāti ir sekojoši: vadītājas kabinets – 1341 Bq/m3; medmāsas kabinets – 238 Bq/ m3; veļas mazgātava – 221 Bq/ m3; grupa, kur atrodas bērni – 250 Bq/ m3. Iegūtie radona gāzes mērījumu rezultāti iestādē pārsniedza tiesību aktos norādīto limitu radona gāzes īpatnējai radioaktivitātei ( 100 - 200 Bq/m3). Ar ko tiesību akti ēkas īpašniekam uzliek pienākumu veikt aizsardzības pasākumus radona kaitīgās ietekmes samazināšanai.
VVD RDC veiktajā pētījumā tika minēti iespējamie risinājumi, lai samazinātu radona koncentrāciju. Piemēram, likvidēt plaisas ēkas konstrukcijā, veikt papildus ēkas sienu un grīdas hermetizāciju un ventilāciju. Papildus tam iespējams pastiprināt ventilāciju zem ēkas grīdas, izveidot radona nosēdtilpnes un pozitīvā spiediena sistēmu.
2022. gada 23. augustā, veicot ēkas un ēkas iekštelpu apsekošanu un iepazīstoties ar pavaddokumentiem par veiktajiem būvdarbiem no 2017. gada, tika konstatēts, ka nekādi uzlabojumi vai būvdarbi, lai mazinātu radona gāzes ietekmi, netika veikti un VVD RDC netika informēts par veiktajiem uzlabojumiem radona gāzes mazināšanai. 2018. gadā Alojas novada domes atbildīgās amatpersonas vairākkārtēji gan rakstiski, gan mutiski informētas par šo problēmu un iespējamiem steidzamiem risinājumiem, bet no Alojas novada domes atbildīgo amatpersonu puses netika veiktas nekādas darbības, lai šo situāciju atrisinātu. Netika veiktas pat, iepriekš minētajos dokumentos minētās minimālās prasības, sakārtota ventilācijas sistēma, kas šajā iestādē praktiski nav.
Alojas pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Auseklītis” un Alojas apvienības pārvalde ir sazinājusies ar VVD RDC vadību un darbiniekiem par atkārtotu mērījumu nepieciešamību. VVD RDC darbinieki skaidroja, ka nav vajadzības veikt atkārtotus mērījumus, jo nav veiktas 2017.gadā norādītās rekomendācijas radona novēršanai, līdz ar to situācija nav mainījusies, kā arī atkārtots pētījums var prasīt vairākus mēnešus.
Atsaucoties uz Limbažu novada domes 2022. gada 3. oktobra ārkārtas sēdes lēmumu Nr.994, PII “Auseklītis” paaugstinātas radona gāzes koncentrācijas dēļ ir slēgts. Pašlaik pirmsskolas izglītības iestādes bērni tiek vadāti uz PII “Auseklītis” filiālēm Vilzēnos un Puikulē.
2022.gada decembra domes sēdē pieņemts lēmums Limbažu novada administrācijas Attīstības un projektu nodaļai sagatavot projektēšanas darba uzdevumu iepirkuma procedūras organizēšanai, lai PII "Auseklītis" varētu izvietot esošajā sākumskolā "Baltā māja".
Par radonu
Radons ir ķīmiskais elements ar simbolu Rn un atomskaitli 86. Radons ir smaga, radioaktīva un bezkrāsaina cēlgāze. Tas veidojas dažādu radioaktīvo elementu radioaktīvās sabrukšanas procesā. Radons ir daļa no garas radioaktīvās sabrukšanas ķēdes, kas sākas ar urānu, kuru ieži un augsne satur jau kopš Zemes veidošanās pirmsākumiem.
Cilvēka maņas radonu nevar sajust, jo tam nav ne krāsas, ne smaržas, taču to var izmērīt, pateicoties tā radioaktivitātei. Radona gāze iekļūst mājokļos no grunts. Dažkārt mājokļos ir augsta radona koncentrācija, jo īpaši apgabalos, kur augsne un ieži satur vairāk dabīgā urāna.
Lai arī pats radons ir gāze, šīs gāzes radioaktīvās sairšanas produkti tādi nav, un tie pieķeras gaisā esošo putekļu daļiņām. Ieelpojot sairšanas produktus, to izdalītā radiācija var radīt bojājumus plaušām.
Radona iedarbība palielina plaušu vēža risku. Papildu risks ir proporcionāls radona koncentrācijai ieelpotajā gaisā un radona iedarbības ilgumam. Radona koncentrāciju mēra kā radona radioaktivitātes daudzumu katrā kubikmetrā gaisa (izteiktu bekerelos uz kubikmetru; Bq uz m3).
Par pasākumiem radona ietekmes samazināšanai jālemj, ja radona radioaktivitāte ēkā ir lielāka par 200 Bq/m3. Savukārt, ja radona līmenis ēkā ir lielāks par 600 Bq/m3, aizsardzības pasākumi jāveic nekavējoties. Ja darba vietās radona vidējā īpatnējā radioaktivitāte ir lielāka par 400 Bq/m3 gadā, darba devējam ir jānodrošina aizsardzības pasākumi.
Radona koncentrāciju var samazināt, likvidējot plaisas ēkas konstrukcijā, kā arī veicot papildu ēkas sienu un grīdas hermetizāciju un ventilāciju. Papildus tam iespējams pastiprināt ventilāciju zem telpas grīdas, izveidot radona nosēdtilpnes un pozitīvā spiediena sistēmu.