Alojas Mūzikas un mākslas skolā vasara noslēdzās ar audzēkņu darbošanos dienas nometnē “Jūras ielas stāsti 2”. Šogad nometne ar Limbažu novada pašvaldības finansiālu atbalstu notika otro gadu. Pērn, pirmajā nometnē, tika iepazīta Alojas Jūras iela, bet šogad tika iedzīvināts stāsts par vienu no latviešu tautas varoņtēliem – pasaka par Kurbadu.
Ar jēgu izplānota un mērķtiecīgi īstenota vasaras nometne bērniem ir ne tikai lietderīgi un piepildīti pavadīts laiks, bet arī lielisks veids, kā sasniegt izglītības darbam būtiskus mērķus – veicināt bērnu radošumu un darbības motivāciju, bagātināt zināšanas un izpratni par nozīmīgām tēmām, kā arī attīstīt tehniskas prasmes un iemaņas. Līdzdalība šādā nometnē neapšaubāmi dod grūti izmērāmu, bet nozīmīgu ieguldījumu bērna personības izveidē.
Nometnes “Jūras ielas stāsti 2” rīkošanas iniciatīva nāk no Alojas Mūzikas un mākslas skolas (turpmāk – AMMS) direktores Lailas Ulmanes. Kā cilvēkam, kurš lieliski pārzina gan skolas audzēkņus, gan to, kas tiešām nepieciešams viņu attīstībai, gan skolas resursus, viņai izdevās nometnes darbu ne tikai saplānot tiešām intensīvu; bet arī izdarīt to tā, ka tas nenogurdina, bet iedvesmo. Tas ik dienas bija redzams dienas noslēguma aplī – kā dalībnieku, tā skolotāju acīs valdošā noskaņa bija darbīgums, nevis nogurums.
Kāda bija nometne, kur tās spēks un kādi ieguvumi?
Nometne notika piecas dienas laikā no 22. līdz 26. augustam AMMS. Katra diena sākās ar Rīta apli un noslēdzās ar dienas noslēguma apli. Priekšpusdienās notika grupu un individuālas nodarbības muzicēšanā, dziedāšanā, dažādās mākslas jomās, stāstu stāstīšanā. Pēcpusdienās bija tikšanās ar uzaicinātajiem viesiem un ekskursija uz Kurbada Taku Mazsalacā pie Skaņākalna. Nometne noslēdzās ar koncertizrādi, no kuras fragmenti tika parādīti AMMS jaunā mācību gada uzsākšanas sarīkojumā.
Visa darbošanās tematiski bija saistīta ar pasaku par Kurbadu. Pasakas stāstīšana vispār ir ļoti pateicīgs materiāls muzikāli un mākslinieciski radošām aktivitātēm, turklāt – pasakās ik uz soļa klāt esošais simbolisms dod iemeslu sarunai par būtiskām tēmām. Minēšu trīs ļoti spilgtus piemērus. Runājot par Kurbadu kā vienu no latviešu spēku iemiesojošiem simboliem (otrs ir vairāk zināmais Lāčplēsis), nonācām līdz secinājumam, ka mūsu tautas priekšstatos vislielākais spēks ir tur, kur ir vislielākā saikne ar dabu. Mākslas nodarbībās, veidojot Kurbada tēlu, tam sejas vietā tika ievietots atspoguļojošs materiāls – tādējādi ikviens, kurš raugās Kurbada sejā, var ieraudzīt savu seju. Un – Kurbada zobens tika izveidots tāds, ka tajā iekļāvās katra dalībnieka paša darinātais, individuālais zobens – veidojot sajūtu, ka katrs no mums ir daļa no kopīgā spēka (turklāt – īpaša loma šajās zobena veidošanas nodarbībās bija krāsu izvēlei – zobens, ar kuru šoreiz Kurbads cīnījās pret ļaunumu, bija dzelteni zils…)
Ik dienas bija tikšanās ar pieaicinātiem viesiem. Pirmajā dienā kopā ar mākslinieci Kristu Jūliju Kreišmani apdrukas darbnīcā, sietspiedes tehnikā, tika izveidoti nometnes svētku krekli. Uz tiem tika uzdrukāts AMMS skolotāja Vernera Lazdāna izveidots nometnes logo, kurā izmantoti skolnieku darbu motīvi. Otrās dienas īpašais viesis - AMMS absolvents, jaunais kinorežisors, LKA Nacionālās filmu skolas absolvents Helmuts Bondars. Video darbnīcās kopā ar viņu tapa filma par “Rozā Panteras” piedzīvojumiem “Jūras ielas stāstos ”, hip-hop mūzikas videoklips un mazās grupas spēlēta attiecību drāma “No strīda uz salabšanu”. Trešās dienas īpašie viesi – KOKĻU MEŽA pavēlnieks , koklētājs Ansis Jansons, kura meistarklasēs tika iepazīta muzikāla improvizācija. Dalībniekiem bija iespēja dzirdēt un pašiem spēlēt dažādus instrumentus. Ģitārists Mārcis Liepiņš (kurš šajā mācību gadā ir kļuvis par skolas ģitārspēles skolotāju) un Rūdolfs Āboltiņš ar veselu ģitārspēles koncertprogrammu un atbildēm uz daudziem nometnes dalībnieku jautājumiem. Ceturtajā dienā nometnē viesojās AMMS absolvents, Valmieras teātra aktieris Rūdis Bīviņš, kurš runas darbnīcā iepazīstināja dalībniekus ar skaidras, pārliecinošas un izteiksmīgas runas noslēpumiem, kā arī – palīdzēja veidot skaidrāku un izteiksmīgāku pasakas stāstīšanu. Gribas divkārši uzteikt nometnes plānā iekļauto bijušo AMMS absolventu pieaicināšanu - gan no skolas direktores puses, kas neaizmirst savus bijušos, virsotnes sasniegušos, skolniekus, gan no šo skolnieku puses, kas savā visnotaļ blīvajā laika plānotājā tomēr atrod laiku, lai atgrieztos skolā. Esošajiem skolēniem ir būtiski redzēt gan to, ka kādam mācīšanās AMMS ir bijis pakāpiens ceļā uz nozīmīgu izaugsmi, gan to, ka visai nozīmīgs statuss nav iemesls augstprātīgam “svarīgumam”.
Ceturtajā dienā pēc pusdienām devāmies ekskursijā uz Mazsalacas Skaņokalnu un Kurbada taku. Līdzās visai grūti izmērāmajam ieguldījumam, ko bērnu attīstībā dod sakoptu Latvijas īpašo vietu iepazīšana, šajā ekskursijā katram bija iespēja mazliet piedzīvot no pasakas brīnuma. Uzdrīkstos par šādu brīnumu saukt Kurbada takā satikto gaišo (gan izskata, gan izturēšanās ziņā) vecīti. Ja viņš ir daļa no Kurbada takas ikdienas, tad jāuzteic takas veidotāji, bet – ja tas, ka nometnes pasakā ceturto dienu dzīvojoši bērni satika šo tēlu, ir nejaušība – tad to noteikti var saukt par brīnumainu nejaušību.
Nometne noslēdzās ar koncertuzvedumu, kurā mākslas nodarbībās izveidotais tika izmantots, lai radītu pasakas norises vidi, bet mūzikas nodarbībās apgūtais - piepildīja pasakas stāstīšanu ar noskaņu. Izrāde nometnes noslēgumā ar nometnes darba rezultātā redzamo un dzirdamo daļu iepazīstināja dalībnieku vecākus un viesus, savukārt – AMMS pirmajā skolas dienā - pārējos skolas audzēkņus un vecākus, kā arī viesus no Limbažu novada pašvaldības.
Noslēguma koncerts parādīja redzamo daļu. Neredzamā daļa paliek zināma pašiem dalībniekiem, un varbūt nojaušama vērotājiem. Tas, ka bija vienprātība par to, ka citu gadu bērni atkal gribēs piedalīties nometnē, ļauj domāt, ka noslēguma dziesmas “Pasakām vajag ticēt” vārdi ir aizķērušies viņos –
Nebaidies,- pasaka teica
Vienmēr par nākamo dienu!
Un es bez rūpēm un raizēm
Svilpodams saulrietā brienu.
P. S. Vieni no nometnes atslēgas vārdiem bija “Ar prieku un pateicību”, tāpēc- PALDIES! Limbažu novada pašvaldībai par finansiālu atbalstu! PALDIES Alojas mākslas un mūzikas skolas kolektīvam! PALDIES dalībnieku vecākiem! Paldies kafejnīcai MIERIŅŠ par svētku pusdienām katrā nometnes dienā! PALDIES pasakainajai vasarai!
Uz tikšanos citā vasarā un citos stāstos!
Autors: P. Jansons, nometnes vadītājs