Projekti, fondu aktualitātes
Piedalāmies projekta PuMPuRS konferencē

Limbažu novada pašvaldība ir iesaistījusies Izglītības valsts kvalitātes dienesta (IKVD) projektā „Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (8.3.4.0/16/I/001) jeb tā dēvētajā projektā PuMPuRS. Tāpēc arī mēs, 6 pārstāvji no novada, 7. martā piedalījāmies konferencē, ko organizēja IKVD Eiropas Sociālā fonda projekta PuMPuRS komanda.

Pēc izglītības ministres I. Šuplinskas un IKVD vadītājas I. Juhņēvičas ievadvārdiem ziņojumu sniedza projekta vadītāja I. Vilāne. Viņa informēja, ka pašlaik valstī atbalstu projektā saņem 13 217 skolēni. Individuālais atbalsts (konsultācijas) visvairāk bijis vajadzīgs matemātikā, latviešu valodā un svešvalodās. Projekta dalībnieki saņem arī ekonomisku atbalstu - tiek apmaksāti ēdināšanas, naktsmītņu un transporta izdevumi, ar viņiem strādā atbalsta personāls: psihologs, sociālais pedagogs, logopēds.

Konferencē bija arī vairākas vērtīgas prezentācijas un darbnīcas atbalsta sistēmas uzturēšanai. Šajā mācību gadā projektā pirmo reizi tiek īstenoti arī jauniešu iniciatīvu projekti. Viena projekta izmaksas ir 4600,- EUR.
Projekta PuMPuRS mērķis ir samazināt mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu, sniedzot 5.-12. klašu riska grupas skolēniem individualizētu atbalstu. Limbažu novadā projektā līdz šā gada janvārim darbojās gandrīz visas novada vispārizglītojošās skolas, izņemot divas. Ar 2019.gada janvāri projektā iesaistās Limbažu sākumskola, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskola. Stratēģiskie partneri pašvaldībai projektā ir Sociālais dienests, Bāriņtiesa, Policija u.c. Novadā, tāpat kā valstī kopumā, galvenokārt tiek piedāvāts individuālais atbalsts - konsultācijas matemātikā, latviešu valodā un svešvalodā. Tikai divās skolās - Umurgas pamatskolā un Limbažu 3.vidusskolā - dažiem skolēniem projektā tiek segti ēdināšanas izdevumi.

Visiem 95 projekta dalībniekiem novadā ir izstrādāti individuālie priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska samazināšanas plāni. Lai tie būtu kvalitatīvāki, turpmāk skolām lielāka vērība jāpievērš mērķa grupas izpētei, risku atpazīšanai un sadarbībai šo plānu izstrādē un īstenošanā. Būtiski svarīgāks ir preventīvais darbs, citādi dažkārt cīņā ar samilzušu problēmu sekām nākas zaudēt.

pumpurs logo

Sigita Upmale
Limbažu novada pašvaldības Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja