Tikšanās Izglītība
tiekas5

No šī gada 12. līdz 14. jūnijam Limbažu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Valda Tinkusa kopā ar 19 pašvaldību izglītības pārvalžu vadītājiem piedalījās Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā pieredzes apmaiņas braucienā uz Lietuvu, lai uzzinātu vairāk par Lietuvas izglītības sistēmu un dalītos pieredzē.

Pieredzes apmaiņas braucienu organizēja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure, kura uzskata, ka pieredzes apmaiņas vizītes kaimiņvalstīs ir vērtīgas, lai pārņemtu labāko pieredzi, kā arī saprastu līdzīgo un atšķirīgo izglītības sistēmā mūsu valstīs. Izglītības pārvalžu vadītāji bija vienisprātis, ka pieredzes apmaiņas vizītes ir lietderīgas, lai novērtētu savu izglītības darbinieku paveikto, kas ir vērsta uz izglītības kvalitāti.

Vizītes laikā Lietuvā tikāmies ar Lietuvas Pašvaldību asociācijas padomnieku izglītības un kultūras jautājumos Jonas Mickus, pārrunājām aktualitātes izglītībā ar Lietuvas Izglītības aģentūras vadību un Viļņas pašvaldības Izglītības departamenta vadību. Secinājām, ka Lietuvas Izglītības aģentūrai, kas izveidota, apvienojot sešas ar izglītības jomu saistītas struktūras, ir līdzīgas funkcijas kā Valsts Izglītības satura centram Latvijā, proti, atbildība par izglītības saturu, valsts pārbaudījumiem, profesionālo izglītību un citas.

Turpinājumā viesojāmies Viļņas Hercoga Ģedimina proģimnāzijā. Šī ir viena no populārākajām izglītības iestādēm Lietuvā. Skola realizē mācību programmas no 1.-8 .klasei. Vidējais pedagogu vecums - 30 gadi, skolai nav izaicinājumu, kas saistīti ar pedagogu un personāla trūkumu (viena no centra labākajām skolām). Pēc tam devāmies uz jaunuzcelto Viļņas Pilaites ģimnāziju, kurā mācību procesu organizē no 9.līdz 12.klasei. Skola darbojas tikai 2 gadus. Lai iestātos ģimnāzijā, nav jākārto iestājpārbaudījumi, bet mācību process ir intensīvs, un skolēniem jānokārto ieskaites, jo mācību gada beigās jābūt sekmīgiem vērtējumiem visos mācību priekšmetos.

Pieredzes apmaiņas laikā uzzinājām par Lietuvas Pašvaldību asociācijas lomu izglītības politikas veidošanā valstī un skolu tīkla veidošanas principus. Diskutējām par Lietuvas izglītības nozares finansēšanas sistēmu un pedagogu atalgojuma modeli “Programma skolā”, jo līdzīgu modeli Izglītības uz zinātnes ministrija plāno ieviest arī Latvijā. Vērtējām, kā Latvijā un Lietuvā sekmējas pāreja uz kompetencēs balstītu izglītības saturu, saskatījām kopīgās pozitīvās un negatīvās iezīmes. Tāpat kopīgi tika apspriesti reformas ieguvumi un izaicinājumi.

Tomēr vizītes dalībnieki piekrita, ka labas izglītības iestādes panākumu atslēga ir uz līderību vērsta darbinieku komanda aizrautīga sava darba entuziasta direktora vadībā.