28. jūnijā Pociema kultūras namā tikās pieaugušo izglītības (PI) tīklojuma pārstāvji, lai pārrunātu aktualitātes pieaugušo karjeras izglītībā, plānotajiem projektiem un sociālā dienesta pakalpojumiem.
Tīklošanos atklāja Limbažu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Valda Tinkusa, sniedzot pozitīvu atsauksmi par PI speciālistu iesaisti mūžizglītības aktualizēšanā. “Rudenī iesaistīsimies divos jaunos projektos – būs nepieciešama cilvēku iesaiste idejas realizēšanā, kas saistīta ar digitālo pratību un prasmēm, ko pilnveidot mūža garumā”, teica Valda Tinkusa.
Par pieejamajiem pabalstiem, sociālajiem pakalpojumiem un sociālā dienesta atbalsta iespējām informēja Sociālā dienesta vadītājas vietniece un deinstitucionalizācijas (DI) projekta vadītāja Jana Beķere. “Iedzīvotājam, saskaroties ar grūtībām, ir iespēja doties uz sociālo dienestu un konsultēties ar sociālajiem darbiniekiem, kur tālāk sociālais darbinieks lemj par piešķiramo palīdzību. No palīdzības prasīšanas nav jākautrējas, jo sociālais dienests ir spējīgs palīdzēt pie nosacījuma, ka informācija tam ir zināma”, teica Jana Beķere.
Izglītības pārvaldes Galvenā speciāliste – metodiķe mūžizglītības un tehnoloģiju jautājumos Maija Andersone informēja par projektiem, kuros paredzēts iesaistīties šī gada rudenī.
Pirmais no tiem ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) projekts “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”. Projekta mērķis ir veicināt digitālo pašapkalpošanās prasmju attīstību sabiedrībā, tādējādi veicinot personu veiksmīgāku iekļaušanos sabiedrībā, t.sk. nodarbinātībā, ikdienas sadzīves jautājumu mūsdienīgā risināšanā un kvalitatīvas dzīves uzlabošanā. Lai gan mērķa grupa ir noteikta iedzīvotāji vecumā no 16-74 gadiem, t.sk cilvēki ar invaliditāti, iedzīvotāji aicināti pievienoties projektam arī ārpus norādītās mērķa grupas vecuma – ar zemām vai neesošām digitālajām prasmēm. Prognozēts, ka Limbažu novadā varētu izglītot nedaudz vairāk par 600 iedzīvotājiem līdz 2026. gada ziemas izskaņai.
Otrs projekts – Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) iesniegtais pasākums “Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai”. Pasākuma mērķis ir veicināt mūžizglītību, paredzot elastīgas kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalificēšanās iespējas iedzīvotājiem, atvieglojot karjeras maiņu un sekmējot profesionālo mobilitāti. Plānotā mērķa grupa ir nodarbinātas personas no 18 gadu vecuma, prioritāri: ar zemu izglītības līmeni (pabeigta vai nepabeigta pamatizglītība vai vispārējā vidējā izglītība); nodarbinātie vecumā no 50 gadiem; nodarbinātie, kuri pārstāv mājsaimniecību, kurai ir piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statuss; bēgļi un personas ar alternatīvo statusu.
Par aktualitātēm pieaugušo karjeras izglītībā Latvijā un Zviedrijā informēja NVA karjeras konsultante un psiholoģe Ramona Kočāne. NVA psiholoģe informēja klātesošos par atbalsta, apmācību (tai skaitā apmācību ar kuponu metodi) un nodarbinātības pakalpojumiem NVA klientiem. Ar NVA organizētajām bezdarba riskam pakļauto personu apmācībām (mūžizglītību) ar kuponu metodi iespējams iepazīties saitē: https://www.nva.gov.lv/lv/bezdarba-riskam-paklauto-personu-apmaciba-muzizglitiba.