Projekti Izglītība
daba1

Šogad Latvijas sabiedrība Meža dienās 2022 bija aicināta pievērst uzmanību parku, aleju, koku rindu, dendroloģisko stādījumu stāvoklim un palīdzēt risināt labiekārtošanu, kā arī ar meža apsaimniekošanu saistītajiem jautājumiem.

Meža dienu moto: „Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu!”

Pieteikumu dalībai šajā konkursā iesniedza arī Limbažu novads un pateicoties projekta “MEŽA DIENAS 2022– pašvaldību labiekārtošanas darbi parkos un izpratnes par mežu veidošana sabiedrībā” atbalstam, mūsu novadā īstenoti projekti Ainažos, Salacgrīvā un Ungurpilī.

Ainažos izveidota Skudru taka

Ainažos ir 7,2407 ha liels dabas parks, kas atrodas pašā pilsētas sirdī, starp galveno Valdemāra ielu un Parka ielu. Parka teritorijā pārsvarā aug priedes un zemsedzi veido dažādas sūnas, mellenājs, sēnes. Parks ir ļoti iecienīts Ainažu pilsētas iedzīvotāju un viesu vidū. Caur to ved pašu iedzīvotāju izveidotas takas, un arī pašvaldības izbūvēts bruģēts gājēju celiņš. Viena no iedzīvotāju iestaigātajām dabas takām ir pārveidota par izglītojošu taku ar nosaukumu “Skudru taka”, jo uz tās atrodas divi dabīgi veidojušies skudru pūžņi. Blakus parkam esošās mācību iestādes - Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolas, bioloģijas pasniedzēji tagad varēs šeit vadīt mācību stundas saviem skolēniem, informējot par meža kopšanu, nozīmi, saaudzēšanu un citām dabas zinībās apskatāmām tēmām. Arī mūsu Valsts meža dienesta mežzinis Mārtiņš Puriņš atbalsta šo ieceri un takas atklāšanas laikā, kopā ar skolēniem izstaigāja to un pastāstīja jauniešiem par meža kopšanu, tā nozīmi ekonomikā un par videi draudzīgu saimniekošanu.

Ideju, izveidot dabas izzināšanas taku par skudrām un to nozīmi mežā, pašu spēkiem īstenoja Salacgrīvas apvienības pārvaldes Ainažu pilsētas un pagasta pakalpojumu sniegšanas centra darbinieki. Tas darīts ar domu ikvienu izglītot par meža nozīmi ekosistēmā, tā devumu mežsaimniecībai, tai tuvām nozarēm un līdz ar to Latvijas ekonomikai. Takas malās ir izvietotas informatīvās zīmes par skudru dzīvi, uzstādīts sols atpūtai pēc takas iziešanas, izgatavots puzle pašiem mazākajiem, kuru saliekot redzama takas galvenā varone – skudra, un glīts skudras makets. Projekta īstenošanai piešķirti 500 eiro. 

Salacgrīvā izveidoti Krusta ielas stādījumi

Lai mazinātu ogļskābās gāzes koncentrāciju un palielinātu skābekļa apjomu, kas īpaši svarīgi pie aktīva transporta mezgla, Salacgrīvā, Krusta ielā ir izveidoti ielas stādījumi. Kopumā iestādīti 12 zviedrijas pīlādži un 16 platlapu liepas liepas. Krusta iela sākas pilsētas centrā un ved gar degvielas uzpildes staciju, tirgu un vienu no trim Salacgrīvas privātmāju dzīvojamiem rajoniem. Degvielas uzpildes stacijas būvniecības laikā nācās nozāģēt tur augošos pīlādžus.

Stādīšanā iesaistījās Salacgrīvas vidusskolas dabas zinību pedagogi un Ekoskolas jaunieši, paplašinot bērnu praktiskās zināšanas koku stādīšanā un par to nozīmi pilsētvidē, kā ekonomisko, tā arī ekoloģisko. Šajā pasākumā mežzinis Mārtiņš Puriņš Salacgrīvas Ekoskolas bērniem stāstīja par meža apsaimniekošanas struktūru, valsts meža sadalījumu kvartālos, orientēšanos mežā un kā uzvesties ja satikts lācis.

Projekta īstenošanai piešķirti 600 eiro.

Ungurpils muižas parkā fotoizstāde un informatīvi izglītojošs pasākums

Savukārt Ungurpils muižas parkā notika vairākas aktivitātes meža un parku daudzveidības iepazīšanā. Ungurpils muižas parkā notika fotokonkursa ”Dižākais un skaistākais koks manā pagastā” noslēguma izstāde, kā arī informatīvi izglītojošais pasākums “Koku sugu daudzveidība un to nozīme vietējā teritorijā, meža kopšana un atjaunošana”.

Foto konkursu ”Dižākais un skaistākais koks manā pagastā”- organizēja Alojas Ausekļa vidusskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Ineta Lopenova. Informatīvi izglītojošo pasākumu Ungurpils muižas parkā “Koku sugu daudzveidība un to nozīme vietējā teritorijā, meža kopšana un atjaunošana” sagatavoja Alojas uzņēmējdarbības atbalsta centra SALA vadītājas vietas izpildītāja Zane Lapšāne - Celma un vadīja Valsts meža dienesta mežzine – Māra Zēģele. Savukārt fotokonkursa ”Dižākais un skaistākais koks manā pagastā” noslēguma izstādi Ungurpils muižas parkā veidoja un iekārtoja Alojas kultūras nama direktore Ineta Laizāne.

Par Ungurpils muižas parku: Aptuveni gadsimtu senajā Ungurpils parkā 6,14 ha platībā aug vairāk nekā 700 koku un krūmu (sastopamas 16 koku un 5 krūmu sugas). Parka lepnums ir dižkoks – Eiropas lapegle, kas sasniegusi 3,64 m apkārtmēru. Resnākajam ozolam apkārtmērs sasniedz 4,10 m, liepai 3,97 m, osim 3,33 m, melnalksnim 2,43 m. 2016.gada vasarā parkā paveikts vērienīgs darbs, veikta koku apsekošana, to mērījumi un, apkopojot informāciju par Ungurpils parka kokiem un krūmiem, parka teritorijā iekopti futbola un volejbola laukumi. Projekta īstenošanai piešķirtais finansējums ir 1 400 eiro.

Ungurpils dzirnavu ezera krastā, ar biedrības “Ungurpils ezera saimnieks” gādību, 2017. gadā iekārtota ratiņtrase – dabas zinību klase. Šis vides objekts – koka trase ar izzinošajām platformām – stiepjas 345 metru garumā gar Ungurpils ezeru. Katrā platformā uzstādīts informatīvs stends, kur iespējams smelties zināšanas par Ungurpils vēsturi, Dzirnavezeru, parka kokiem un krūmiem. Koka laipas galā ikviens var pārbaudīt savas zināšanas, ko uzkrājis trases garumā. Ir izpētīts un izstrādāts parka koku stādījumu atjaunošanas plāns.

Projekts “MEŽA DIENAS 2022– pašvaldību labiekārtošanas darbi parkos un izpratnes par mežu veidošana sabiedrībā” īstenots ar Latvijas Pašvaldību savienības informatīvo un Meža attīstības fonda un Meža dienu finansiālu atbalstu.