Lai samazinātu pašvaldības ielu apgaismojuma infrastruktūras elektroenerģijas patēriņu un siltumnīcefekta gāzu emisijas, kā arī samazinātu pašvaldības izdevumus par ielu apgaismojumu un uzlabotu vides un apgaismojuma kvalitāti, Limbažu novadā tiek mainīti 475 nātrija gāzizlādes tipa gaismekļi pret 475 LED gaismekļiem. Ielās, kurās tiek veikta gaismekļu nomaiņa, ir noteikta M4, M5 un M6 apgaismojuma klase un P5 klase parkos un gājēju celiņos. Atbilstoši ielu klasēm ir noteikts gaismas spilgtums. Darbus veic SIA “VIZULO Solutions”.
Projektā plānotais energopatēriņa samazinājums – 386,55 MWh/gadā, plānotais oglekļa dioksīda emisiju samazinājums – 42,1336 t CO2/gadā, plānotais oglekļa dioksīda emisiju samazinājuma efektivitātes rādītājs 0,2032 kg CO2 gadā/ EUR.
Ir jautājumi, kas jārisina arī pašai pašvaldībai, ne visur līnijās tiek nodrošināta strāvas padeve vai arī tā ir nepilnvērtīga. Tāpat AS “Sadales tīkls” projekta ietvaros Limbažu pilsētā, dažās ielās elektrības gaisvadi, kas atrodas uz koka balstiem, tiek ieguldīti zemē, paralēli pašvaldībai jārisina jautājumu par jaunu metāla apgaismojuma balstu ierīkošanu. Patreiz ir nomainīti 415 no 475 LED gaismekļiem. Septembra otrajā nedēļā ir plānots pabeigt atlikušo gaismekļu nomaiņu, uzstādīt gaismekļiem kontrolierus, kuri atbilstoši veiktajiem uzstādījumiem regulēs to darbību, kā arī veikt gaismekļu pārbaudi atbilstoši ielu klasēm. Visus darbus tiek plānots pabeigt septembra beigās oktobra sākumā.
Galvenie ieguvumi, salīdzinot ar vecajām apgaismes sistēmām, ir – LED apgaismojumam nav jāmaina spuldzes, tas ir energoefektīvāks par citām apgaismes spuldzēm un kļūst vēl efektīvāks, ja tā darbība tiek regulēta ar kontrolieriem, tādējādi ieekonomējot elektrību vēl vairāk.
Limbažu novadā publiskais ielu apgaismojums, kur ir izmantotas nātrija gāzizlādes tipa spuldzes, tiek ieslēgts diennakts tumšajā laikā atbilstoši gadalaikam, un apgaismo publiskās teritorijas visu noteikto laika periodu vienādā intensitātē. Vairāk nekā pusi no gaismekļu degšanas laika kustības plūsma ielās nenotiek. Savukārt, ielu posmos, kas apgaismoti ar LED tehnoloģiju gaismekļiem, apgaismojuma līmeņa regulēšana (dimmēšana) notiek diennakts tumšajā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 05.30 rītā, kad apgaismojuma līmenis tiek samazināts par vienu apgaismojuma klasi jeb vidēji par 30%, nodrošinot apgaismojuma līmeni 70% visu darbības laiku noteiktajās nakts stundās, neatkarīgi no gājēju un transporta plūsmas.
Lai maksimāli izmantotu apgaismes infrastruktūru, tiks uzstādīti gaismekļu kontrolieri, kuri atbilstoši veiktajiem uzstādījumiem regulēs to darbību, noteiks, cik spoža gaisma nepieciešama, kad tā ir nepieciešama un ziņos par konstatētajiem bojājumiem. Uzstādot gaismekļu kontrolierus ar sensoriem, apgaismojumu iespējams regulēt naktī – izslēgt tad, kad uz ielas nenotiek kustība, un automātiski ieslēgt brīdī, kad kustība parādās. Tāpat iespējams kontrolēt gaismas spožumu, piemēram, naktī vai krēslā tas ir mazāk spožs, bet kādu svētku laikā spožumu var palielināt. Vienlaikus tiek ekonomēts uz personāla rēķina – vairs nav nepieciešami cilvēkresursi, kas manuāli ieslēdz apgaismojumu, jo visas darbības tiks nodrošinātas automātiski, piemēram, par bojājumiem vai problēmām paziņo sistēma automātiski, nosūtot īsziņu vai citu paziņojumu.
Pašvaldībām ir noteicoša loma valsts virzībā uz klimatnoturību un klimatneitralitāti, jo bez to iniciatīvām un aktīvas rīcības nesamazinās kopējā pasaules CO2 pēda un gaismas piesārņojums.
Projekta “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Limbažu novada pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā”, Nr. EKII-7/9 kopējās apstiprinātās izmaksas ir EUR 351375,59, no tām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzekļi ne vairāk kā 59,000001% jeb EUR 207311,60.