konference

26. oktobrī Limbažu kultūras namā norisinājās Limbažu novada Izglītības pārvaldes rīkota rudens konference novada pedagogiem, kuras laikā tika sveikti jaunie pedagogi, sniegta informācija par aktualitātēm izglītības nozarē valsts un pašvaldības mērogā, tika piedāvāts apmeklēt divas nodarbības par tēmām “Pārmaiņas un to vadība” un “Stresa menedžments”, kā arī noslēgumā izklaides aktivitāte kopā ar aktieriem Andri Buli un Gintu Grāveli.

Izglītības pārvaldes vadītāja Sigita Upmale atklājot konferenci, kolēģiem vēlēja, lai ikvienā dzīvo brīnums, lai dzīvo ticība labajam, lai spētu iedvesmot ar savu acu skatienu, smaidu, ar īstajā brīdī pateiktu vārdu, lai pedagogos ir tik daudz vieduma, kas spētu dot un ņemt arī pretī.

Iepazīstinot ar jaunajiem kolēģiem, tika sveikti 4 izglītības iestāžu vadītāji, kuri stājušies darba attiecībās ar Limbažu novada pašvaldību 2022. gadā, kā arī 13 jaunie pedagogi, kuri pieņēmuši izaicinājumu kļūt par skolotāju un uzsākuši strādāt kādā no Limbažu novada izglītības iestādēm - Limbažu vidusskolā, Limbažu novada sporta skolā, Limbažu valsts ģimnāzijā, Lādezera pamatskolā, Vidrižu pamatskolā, Staiceles pamatskolā un Limbažu 2. pirmskolas izglītības iestādē, Salacgrīvas vidusskolā, Limbažu Mūzikas un mākslas skolā.

Informējot par esošo situāciju izglītības jomā Limbažu novadā, S. Upmale dalījās ar aktuālajiem datiem, kas apkopoti par visām 28 pašvaldības izglītības iestādēm. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir neliels bērnu skaita kritums pirmsskolas izglītības iestādēs, taču ir novērojams arī skolēnu skaita pieaugums 3 izglītības iestādēs - Limbažu vidusskolā, Vidrižu un Umurgas pamatskolā. Īpašs gandarījums ir par pašvaldības atbalstu izglītībā, jo 2022. gada budžetā ir atvēlēti 42% finansējuma tieši izglītībai, kas ir vairāk kā 9 miljoni eiro. Kopējais izglītības budžets  ir vairāk kā 19 miljoni. Tostarp atvēlēts finansējums 179 000 eiro apmērā vienreizējiem piešķīrumiem, kas paredzēti stipendijām jaunajiem pedagogiem, lai strādātu un vienlaicīgi apgūtu augstāko izglītību, naudas balvas par sasniegumiem izglītībā skolēniem, olimpiādēs, konkursos, sportā, zinātniski pētnieciskajos darbos gan skolēniem, gan skolotājiem, nometnēm, jauniešu iniciatīvu projektiem. Sadarbībā ar pašvaldību no septembra ir palielināts atalgojums arī skolotāju palīgiem pirmsskolās, nedaudz palielināts atalgojums arī dabaszinātņu un informācijas tehnoloģiju skolotājiem. Pašvaldības naudas līdzekļi tiek ieguldīti arī infrastruktūrā, inventārā, digitālās ierīcēs, kas palīdz pilnveidot mācību procesu.

Uzrunā pedagogiem Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs izteica savu priekšstatu, ka izglītības sistēmā ir tikai daži atslēgas vārdi “advokāts un pedagogs ir vienā līmenī un vienā cieņā ar visaugstāk novērtētajām kategorijām”, ja tas netiek panākts, tad viss, ko šobrīd darām, tiek apdraudēts. Jo gala mērķis ir kopīgi būt apmierinātiem par to, ko darām un būt drošiem par nākotni, kādu veidojam.

Turklāt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku Limbažu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Edīte Kaimiņa atzina, cik aizkustinoši ir vērot tik kuplā skaitā jaunos pedagogus, kuri pievienojas pedagogu saimei, apzinoties, cik grūti citviet ir piesaistīt jaunus skolotājus, lai nodrošinātu mācību procesu. E. Kaimiņa izteica pateicību arī 601 pedagogam 25 izglītības iestādēs, kuri parakstījās par piedalīšanos izglītības streikā šī gada septembrī, arī direktoriem, kuri bija ar mieru streikot kopā ar saviem darbiniekiem, jo tikai šī vienotība un solidaritāte visas valsts mērogā izšķīra veiksmīgu sarunu rezultātu Saeimā. LIZDA Limbažu novada arodorganizācijas vadītāja informēja, ka ar jauno gadu tiek solīts par 11% pacelt visu pedagogu algas visās izglītības iestāžu grupās. Pēc 38 deputātu priekšlikuma jautājums par nevienlīdzību vienas stundas samaksā, pēc LIZDA pieprasījuma, jūlijā ir iesniegts arī izskatīšanai Satversmē 11. janvārī. E. Kaimiņa atzina, ka no septembra ir uzsākts jauns grafiks ar iezīmētām summām visiem pedagogiem, taču lai tiktu pilnībā piemērots slodžu sabalansēšanas grafiks, daudziem novadiem ir jāstrādā pie pedagogu vakanču plāna izpildes, ko grūti realizēt pedagogu trūkuma dēļ. Izsakot pateicību par atbalstu, izturību un sapratni arī pašvaldības novada domei, Kaimiņas kundze uzsvēra, ka valdības solījumu neturēšanas gadījumā, streiku pie vajadzības būs iespējams uzsākt bez iepriekšējas ilgstošas procedūras pirmsstreika periodā.

Papildus informācijai par izglītības nozarē aktuālajiem notikumiem, pedagogiem bija iespēja piedalīties metodiskajās darbnīcās, apmeklējot  profesionālās pilnveides  kursus  27. un 28. oktobrī izglītības iestādēs Limbažu novadā un valstī organizētos skolēnu rudens brīvlaikā.