Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā, un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) simto dzimšanas dienu, 2022. gadā dažādās Latvijas vietās tiek stādīti ozoli, kas izaudzēti no Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem Alūksnē stādīto ozolu zīlēm.
Limbažu novada pašvaldība atsaucās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas aicinājumam, iesaistīties LELB jubilejas gada projektos un kopīgi ar Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu un vietējo draudzi, stādīt Glika ozolus.
Glika ozola stādīšana notika 7.maijā, Salacgrīvā, pie Lielsalacas evaņģēliski luteriskās baznīcas, tajā piedalījās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags, Limbažu novada pašvaldības Domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, Lielsalacas Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Andris Vilemsons un koris “Dvēseles dziesma”.
Tā kā baznīcas teritorijā īsti tam vietas nebija, ozols iestādīts pašvaldības zemē, starp Salacu un baznīcu - tajā trīsstūrī ko veido jaunais bruģētais celiņš. Draudzes mācītājs Andris Vilemsons stāsta “tie ar kuriem esmu par šo jautājumu runājis, uzskata ka vietas izvēle ir laba doma, jo šāds ozols labi iekļausies vidē un stāstā. Ja Dievs svētīs un labi izdosies, tad pēc daudziem gadiem tas varētu kļūt par Salacgrīvas dižozolu.”
Par iestādīto ozolu: 2016.gada rudenī, sākot atzīmēt reformācijas 500 gadus pasaulē, tika salasītas zīles no Glika ozoliem pie Alūksnes mācītājmuižas. Tās tika nodotas “Latvijas valsts mežu” Jelgavas kokaudzētavai. Sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem un LELB Mežu fondu, vietējām draudzēm un pašvaldībām, maijā plānots stādīt Glika ozolus 45 vietās visā Latvijas teritorijā, 16 no tām – sadarbībā ar vietējām un novadu pašvaldībām, un izglītības iestādēm. Vietas, kur tiks stādīti ozoli, ir atrastas gan pie baznīcām, draudžu mājām un citiem draudžu īpašumiem, gan arī pašvaldību teritorijās. Pārējie ozolu stādi turpinās pieņemties spēkā un augumā Latvijas valsts mežu kokaudzētavā Jelgavā, gaidot rudens stādīšanu.
Ivitas Rences foto