Staiceles Radošo sieviešu kluba “Stazele” un VKKF finansētā projekta “Daba bērnu literatūrā” ietvaros pie Staiceles skolēniem viesojās ornitologs, Ornitologu biedrības vadītājs un rakstnieks Viesturs Ķerus. Lai vairāk izprastu dabu un putnu dzīvi tikšanās notika uz peldošā plosta Salacas upē, par ko jāsaka liels paldies plosta kapteinim Vairim Kuzinam.
Uz plosta, kopā ar bērniem atraktīvi izdzīvojām putnu dzīves ciklu visa gada garumā. Guvām atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem – kas ir putni, kas paliek pie mums, kāpēc? Uzzinājām, kāpēc dala gājputnos un ziemojošos putnos. Kā gājputni zina, kad jālido prom, uz kurieni jālido, kāpēc atgriežas un kurš ir tas maņas orgāns, kas nosaka dzimto vietu uz kurieni atgriežas. Kā ornitologs saka: “Putni orientējas ne tikai pēc saules un zvaigznēm, bet putnu acīs ir, vēl līdz galam neizpētīts, kompass pēc kura tie nekļūdīgi atrod savas ligzdas dzimtenē.”
Jautājot, kāpēc putnu dzīves vērojumi pārtop grāmatā, autors atzīstas, ka tie sākumā bijuši nelieli stāstiņi. Tos viņš parādījis izdevniecības “Liels un Mazs” galvenajai redaktorei Inesei Zanderei ar jautājumu, vai no tiem sanāks grāmata. Atbilde ir bijusi ir pozitīva, un tā iznākusi pirmā grāmata “Meža meitene Maija”, kurā bērniem izskaidrotas dabas norises, tiek iepazīstināti ar putniem un dzīvniekiem, kas bija arī šīs tikšanās vadmotīvs. Otra grāmata jau tapusi konkrētāk vienam putnam – zaļai vārnai “Korras pasaule”, kuru rakstot autors apvienojis visas zināšanas par gājputnu dzīvi, ceļošanu un atgriešanos.
Par nākošo grāmatu autors klusēja, jo jaunas grāmatas topot lēni un pārdomāti, bet būšot.
Anita Strokša, Staiceles pilsētas bibliotēkas vadītāja