Vide ZAAO
zaao7

SIA “ZAAO” šī gada novembrī savā darbības reģionā izvietojis 12 adresēs papildu publiski pieejamus konteinerus atkārtoti lietojamam tekstilmateriālam. Decembrī plānots uzstādīt vēl 3 adresēs šādus konteinerus, tādējādi radot iespēju ērtākai tekstila nodošanai un tā apsaimniekošanai, samazinot kopējo sadzīves atkritumu apjomu.

No 01.01.2022. līdz 30.11.2022. no SIA “ZAAO” (turpmāk tekstā - ZAAO) apsaimniekotajiem publiski pieejamiem konteineriem un EKO laukumiem ir savāktas un nodotas tālākai izmantošanai ap 245 t tekstila, kas citādi, visticamāk, būtu nonācis poligonā apglabāšanai.

Šogad jūlijā Latvijā veiktajā pētījumā* “Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums” (turpmāk tekstā - pētījums) tika secināts, ka liela daļa sabiedrības pārskata savu garderobi un atbrīvojas no nederīgā, apnikušā apģērba un apaviem vismaz reizi gadā vai pat biežāk, kas apliecina to, ka atkārtotai lietošanai derīgs tekstils var veidot būtisku daļu no kopējā atkritumu apjoma. Tāpat pētījumā secināts, ka sabiedrība labprāt nodotu savu nevajadzīgo apģērbu kādam citam, ja vien būtu pieejama šādu materiālu nodošanas infrastruktūra.

Lai veicinātu vēl lietojama apģērba, apavu un mājas tekstila (turpmāk tekstā - tekstils) nodošanu atkārtotai izmantošanai, nevis to nokļūšanu sadzīves atkritumu konteineros, ZAAO šī gada izskaņā, sadarbībā ar pašvaldībām, SIA “Eco Baltia vide” un SIA “3 R” (AS “AJ Power Recycling”), kopumā plāno uzstādīt tekstila konteinerus 15 adresēs savā darbības reģionā, papildu EKO laukumiem un jau līdz šim publiski pieejamām vietām Valmierā un Cēsīs, kā arī nodrošina iedzīvotājiem iespēju tekstila nodošanai bez maksas tuvāk savai dzīvesvietai un īsteno Ministru kabineta noteikumus Nr.712 “Atkritumu dalītas savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi”, kas nosaka pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem par pienākumu līdz 2023. gada 1. janvārim izveidot dalītas savākšanas sistēmu tekstilmateriāliem.

Tekstila nodošana bez maksas publiski pieejamos konteineros ZAAO reģionā ir vai drīzumā būs iespējama šādās adresēs:

  • Limbažos, Stacijas ielā 14,
  • Limbažos, Valmieras ielā 1a,
  • Limbažos, Dārza iela 14,

Jau šobrīd tekstilu var nodot divdesmit vienā ZAAO EKO laukumā. Informācija par EKO laukumu adresēm un darba laikiem -  https://www.zaao.lv/lv/privatpersonam/eko_karte

Nododot tekstilu, jāņem vērā:

  • Uz EKO laukumu tekstils jānogādā maksimāli caurredzamā iepakojumā, lai EKO laukumu pārziņi vizuāli var novērtēt materiāla atbilstību.
  • Publiski pieejamos konteineros tekstils arī jāievieto iepakojumā, lai ZAAO darbinieki varētu konteinerus operatīvi iztukšot un nesabojātu materiāla kvalitāti. Nekādā gadījumā tekstilu vai iepakojumu nenovietot pie konteinera!

Vēršam uzmanību, ka uz pašreiz uzstādītajiem konteineriem ir zīme, ka tekstils ievietojams bez iepakojuma - to lūdzam neņemt vērā! Līdz ko laikapstākļi būs atbilstoši, konteineriem šī norāde tiks aizlīmēta vai aizkrāsota, jo tas, kā jau minēts, ir būtiski materiāla kvalitātes nodrošināšanai.

Tekstila konteineros:

  • DRĪKST nodot nesabojātus, nesaplēstus, tīrus: kreklus, bikses, jakas, mēteļus, šalles, cimdus, cepures, dvieļus, aizkarus, jostas, somas, gultas veļu, pārklājus, spilvenus, segas, kā arī valkāšanai derīgus apavu pārus, tajā skaitā gumijas un speciālos ziemas sporta apavus – slidas, slēpju zābakus, kā arī bižutēriju.
  • NEDRĪKST nodot: saplēstu apģērbu jeb audumu atliekas, tekstilu ar specifisku smaku, ar sadzīves ķīmiju, motoreļļām sasmērētu, kā arī mitru, pelējušu tekstilu, kas var sabojāt atkārotai izmantošanai un pārstrādei derīgo materiālu.

Visi tekstila šķirošanas konteineros ievietotie materiāli tiek nodoti SIA "Eco Baltia vide" un SIA “3 R”, kuri to nogādās šķirošanas centros. Pēc materiāla atkārtotas pāršķirošanas  tekstils tiek nodots atkārtotai lietošanai vai pārstrādei uzņēmumu sadarbības partneriem ārpus Latvijas.

ZAAO aicina ikvienu iedzīvotāju izvērtēt savus ikdienas paradumus, iegādājoties tekstila izstrādājumus, izvērtēt nepieciešamību, kvalitāti, kā arī nodot atkārotai izmantošanai lietošanai derīgas, bet pašiem nevajadzīgas lietas, tādējādi saudzējot resursus, kas tiek izmantoti preču ražošanā un atbilstošā atkritumu apsaimniekošanā.

__________

* Pētījums “Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums”, veikts projekta Nr.LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros 2022.gada jūlijā, ar interneta palīdzību aptaujājot 1029 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem https://wastetoresources.phyconlabs.com/jaunumi/petijums-latvijas-iedzivotaju-tekstila-paterina-paradumi-klust-arvien-pardomataki