Šī gada 2. augustā sāksies pieteikšanās mācībām Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” 8. kārtā. Projektu īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Šajā projektā VIAA partneris ir arī Limbažu novada pašvaldība.
Pieteikties mācībām varēs līdz 2022. gada 31. augustam, aizpildot pieteikumu mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv
Kā iepriekšējās kārtās, arī šajā pieteikties izglītības programmām varēs strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību, jaunie vecāki, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un ir saglabājuši darba attiecības, kā arī strādājošie pensionāri. Īpaši projektā iesaistīties tiek aicināti sociālā riska grupu nodarbinātie ar zemu vai darba tirgum nepietiekamu izglītības līmeni, lai izmantotu iespēju iegūt profesiju vai uzlabot savas digitālās prasmes.
Piedāvātās izglītības programmas
Kopumā astotajā pieteikšanās kārtā tiks piedāvātas 44 izglītības programmas, no tām 39 profesionālās tālākizglītības programmas ar iespēju iegūt kādu no 20 piedāvātajām kvalifikācijām, 4 profesionālās pilnveides izglītības programmas, kā arī 1 studiju kurss digitālo pamata prasmju apguvei (DigComp pamatlīmenis 1). Iespēja apgūt profesionālās tālākizglītības programmas, kuru noslēgumā var saņemt kvalifikācijas apliecību un iegūt profesiju, projekta ietvaros šajā kārtā tiks piedāvāta pēdējo reizi.
Atbalsts reģionālajai mobilitātei
Šajā mācību kārtā mācības galvenokārt tiks īstenotas klātienē. Savukārt, lai nodrošinātu izglītības piedāvājuma reģionālo pārklājumu, mācību dalībniekiem būs iespēja saņemt ceļa izdevumu kompensāciju uz prakses vietu un atpakaļ. Savukārt nodarbinātajiem, kuri pārstāv mājsaimniecību, kurai ir piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statuss, projekta ietvaros būs pieejams atbalsts reģionālajai mobilitātei.
Katrs strādājošais projekta laikā mācīties var divas reizes neatkarīgi no pieteikšanās kārtu skaita, taču jāņem vērā, ka vienlaicīgi iespējams mācīties tikai vienā izglītības programmā. Atšķirībā no iepriekšējām kārtām, 8. mācību kārtā katrs mācību dalībnieks varēs pieteikties tikai vienai izglītības programmai.
Līdzmaksājums par mācībām 5 - 10% apmērā
Arī šajā kārtā mācību izmaksas 95% apmērā profesionālās tālākizglītības programmas apguvei, kas dod iespēju iegūt profesiju, sedz ES fondi un valsts, bet strādājošā līdzmaksājums ir 5%. Savukārt mācības profesionālās pilnveides izglītības programmās un studiju kursā ES fondi un valsts sedz 90% apmērā, un strādājošā līdzmaksājums ir 10%. Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām, kas ir darba attiecībās, mācības ir bez maksas. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 45 miljonus eiro. Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots mācībās iesaistīt 87 tūkstošus nodarbināto.
Apstiprināto mācību programmu saraksts būs pieejams publiski mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv vienlaikus ar 8. kārtas izsludināšanu.
Svarīgi, ka šajā ES fondu projektā līdz 2023.gada 31. decembrim nesaistīti ar tā kārtām var saņemt atbalstu ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās kompetences novērtēšanā:
- Kvalifikācijas iegūšanas izdevumu kompensācija ir 90-100% apmērā;
- Jānokārto profesionālās kvalifikācijas eksāmens kādā no izglītības iestādēm, kurām ir noslēgts deleģējuma līgums ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu;
- Pēc sekmīgi nokārtota profesionālās kvalifikācijas eksāmena saņem valsts atzītu profesionālo kvalifikāciju apliecinošu dokumentu;
- Aicinām darba devējus mudināt darbiniekus novērtēt kompetences.
Informācijai -
https://www.macibaspieaugusajiem.lv/iegutas-kompetences-novertesana
Izglītības darba speciāliste, projekta koordinatore Vaira Ābele