Latvijā arvien vairāk ierodas Ukrainas pilsoņi, kuri izceļo no Ukrainas kara dēļ. Savu pagaidu mājvietu ukraiņi ir atraduši arī Limbažu novadā.
Novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs informē, ka pašvaldības rīcībā nav oficiālu ziņu, bet ir zināms, ka aptuveni 50 cilvēki no Ukrainas dzīvo pie radiem, draugiem vai paziņām. Pašvaldība Salacgrīvas vidusskolas dienesta viesnīcā ir izmitinājusi četrpadsmit Ukrainas basketbola komandas bērnus un viņu ģimenes locekļus. Tuvākajās dienās viņiem pievienosies vēl 19 bērni un pieaugušie, kuri ir ceļā no Varšavas uz Salacgrīvu.
“Tikos ar treneri un vecākiem”, stāsta pašvaldības vadītājs, “viņi ir pateicīgi Salacgrīvas vidusskolai un skolotājiem par uzņemšanu, atbalstu un palīdzību. Šie bērni un pieaugušie ir atbraukuši no Čerkasiem, Ukrainas centrālās daļas. Tā ir teritorija kas nav pakļauta aktīvai karadarbībai, bet ir starp divām aktīvam kara zonām. Viņi ir ļoti apmierināti, pateicīgi, žirgti, patriotiski un optimisma pilni, ka Ukraina būs brīva un drīz viņi varēs atgriezties mājās.”
Šobrīd pašvaldība Ukrainas iedzīvotāju izmitināšanai piedāvā trīs vietas: Salacgrīvas vidusskolas dienesta viesnīcu, Viļķenes pamatskolas internātu, jeb jauniešu naktsmītnes un bijušās Korģenes pamatskolas telpās, kopskaitā 80 cilvēkiem. Ja būs nepieciešamība, pašvaldība šo jautājumu risinās.
Ja lielāka grupa Ukrainas iedzīvotāju ieradīsies mūsu novadā, tās pirmais pieturas punkts būs pašvaldības izmitināšanas vietās Viļķenē vai Korģenē, pēc tam pašvaldības koordinators sazināsies ar kādu no piecdesmit Limbažu novada ģimenēm, kuras ir atsaukušās aicinājumam uzņemt pie sevis cilvēkus no Ukrainas.
Piektdien, 11.martā, notiks Limbažu novada Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā apspriedīs kā labāk koordinēt Ukrainas pilsoņu, kuri bēg no kara, izmitināšanu un sociālo nodrošināšanu. Pēc šīs sēdes tiks izveidota pašvaldības koordinācijas grupa, kura koordinēs, konsultēs un risinās visus ar bēgļiem saistītos jautājumus.
“Šis ir komplekss jautājums, kas jārisina starp valsts institūcijām, ministrijām un pašvaldību”, uzsver pašvaldības vadītājs, “pie mums ierodas dzīvi cilvēki, kuriem ir vajadzīgs mūsu atbalsts, sapratne un palīdzība. Pēc kāda laika aktuāls būs arī izglītības jautājums, šeit esošie ukraiņi, jau tagad ir izteikuši vēlmi pamat līmenī apgūt latviešu valodu. Bēgļu jautājumu risināšanā noteikti būs jāiesaista bāriņtiesa, jo ierodas bērni bez vecākiem.”
Paldies visiem iedzīvotājiem, uzņēmējiem un nevalstiskajām organizācijām, kuras sniedz atbalstu Ukrainas tautai šajā grūtajā laikā. Atsaucība ir liela, cilvēki ziedo un palīdz mantiskā veidā, savukārt uzņēmēji piedāvā darbu. Esam vienojušies ar Limbažu fondu, kurā cilvēki var ziedot naudu Ukrainas atbalstam. Šis ir ļoti sarežģīts laiks, mēs esam gatavi palīdzēt, neprasot kas man par to būs”, pateicas D.Straubergs.
P.S. pēc reģistrācijas PMLP (Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē) Ukrainas pilsoņi pašvaldībā varēs saņemt valstī noteikto Garantēto minimālo ienākumu, LMT bezmaksas SIM karti. Sīkāk par atbalstu kādu varēs saņemt Ukrainas bēgļi informēsim pēc Civilās aizsardzības komisijas sēdes.