piem1

Šī gada septembrī tika parakstīts sadarbības līgums Par skulptūras aizvietošanas, piemiņu vietu atjaunošanas un sakopšanas darbiem starp Limbažu un Dienvidkurzemes pašvaldībām un biedrību “Piemiņas gaisma”.

Šis sadarbības līgums bija pēdējais posms darbiem, kas uzsākās 2018.gadā, kad no Grobiņas novada Medzes kapiem uz Aloju pārveda Kārļa Zāles veidoto pieminekli brīvības cīņas kritušajiem, kuru novietoja pie Alojas evaņģēliski luteriskās baznīcas. Šajā vietā tam būtu bijis jāslejas jau 1940. gadā, jo alojieši bija saziedojuši naudu un K. Zāle bija izveidojis karavīra skulptūru, taču sākās padomju okupācija un Otrais pasaules karš. Daudzu gadu desmitu laikā piemineklis atradās Rīgā, pēc tam Priekules brāļu kapos un galu galā – Medzes pagastā, Padomju armijas karavīru brāļu kapos. Pēc vienošanās ar Brāļu kapu komiteju un Grobiņas novada domi un saskaņojuma saņemšanas no Krievijas vēstniecības, Alojas novada pašvaldība, pieminekli aizveda sakopt, un tad uzstādīja to, tam vēsturiski paredzētajā vietā.

Bet pieminekļa brīvības cīnītājiem atgriešanās Alojā bija viens no šī projekta posmiem, jo 2018.gadā, parakstot līgumu ar Grobiņas pašvaldību par mantas bezatlīdzības lietošanu, Alojas novada dome apņēmās veikt K. Zāles veidotās skulptūras aizvietošanu Grobiņas novada Medzes kapos ar citu.

Otrs posms noslēdzās tagad, 2021.gada oktobrī, kad biedrība “Piemiņas gaisma”, kuras galvenais darbības virziens ir piemiņas vietu atjaunošanas un sakopšanas darbi, saskaņā ar noslēgto sadarbības līgumu, Medzes kapos ir veikusi skulptūras aizvietošanas darbus un piemiņas vietas atjaunošanu un sakopšanu. Darbi veikti par Biedrības finanšu resursiem. Padomju armijas karavīru brāļu kapos ir uzstādīta skulptūra varoņiem, kas krituši kaujās par Tēviju 1941 – 1945.

Ar apziņu, ka godam esam veikuši savu darbu, varēsim svinēt Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu.

Limbažu novada pašvaldības priekšsēdētājs Dagnis Straubergs ir gandarīts par paveikto “nozīmīgi, ka tieši tagad, valsts svētku mēnesī, pateicoties mūsu sadarbībai ar Dienvidkurzemes novadu un biedrību “Piemiņas Gaisma”, alojiešiem nenācās vēlreiz maksāt par pašiem piederošo simbolu. Tagad tas atkal pilnībā atgriezies Alojā un pieder alojiešiem!”

piem
piem3