Pēdējos gados valstiskā līmenī aizvien vairāk tiek akcentēta pieaugušo izglītības loma. Arī jaunās valdības deklarācijā izvirzīti uzdevumi šīs jomas attīstībai, “uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti un veicinot nozaru izaugsmi”.

Kopš 2017. gada Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) īsteno ESF projektu “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kurā partneris ir arī Limbažu novads. Patlaban beidzas mācības projekta trešajā kārtā. Tā kā šis ir vairāk individuālas izvēles projekts, tad apkopojošu informāciju var sniegt vien VIAA, kas apliecināja, ka no bijušā Limbažu rajona teritorijas 1.-2. kārtā mācībām pieteikušās 123 personas, tai skaitā no Limbažu novada - 70. Šajā pavasarī sāksies ceturtā kārta.

Jau šobrīd interesenti konsultējas par iespējām projektā, tostarp  par ārpus formālās izglītības sistēmas apgūto kompetenču novērtēšanu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja kādā profesijā cilvēks dzīves laikā ieguvis prasmes, bet viņam nav apliecinoša dokumenta, tad var nokārtot eksāmenu un šo dokumentu iegūt. Kā minēts Akadēmiskās informācijas centra (AIC) sagatavotajā ziņojumā par “Neformālās un ikdienas mācīšanās rezultātu atzīšanu Latvijā”, kopš 2011.gada profesionālajā izglītībā (LKI 2.-4. līmenis) un kopš 2012.gada augstākajā izglītībā (LKI 5.-7. līmenis) mūsu valstī ir noteikta kārtība, kādā tiek atzīti personas neformālās un ikdienas mācīšanās rezultāti.

Pēdējo sešu gadu laikā vērojama sabiedrības interese apliecināt savu profesionālo kvalifikāciju LKI 2.-4. līmenī. Līdz šim vairāk nekā 5500 personas sekmīgi nokārtojušas eksāmenu un ieguvušas profesionālās kvalifikācijas apliecības, kas ļauj iekļauties darba tirgū vai veicina karjeras izaugsmi. Arī darba devēji atzinīgi novērtējuši iespēju darba ņēmējiem apliecināt savas zināšanas un prasmes, kas iegūtas darba pieredzē.

Tā kā profesionālās kvalifikācijas eksāmens ir maksas pakalpojums (to nosaka Ministru kabineta 22.02.2011. noteikumi Nr. 146 “Kārtība, kādā novērtē ārpus formālās izglītības sistēmas apgūto profesionālo kompetenci”), kopš 2017. gada rudens nodarbinātie vecumā no 25 gadiem var saņemt būtisku finansiālu atbalstu – izdevumu kompensāciju 90 % apmērā no Eiropas sociālā fonda un valsts budžeta līdzekļiem jau minētā pieaugušo izglītības projekta ietvaros. Turklāt nodarbinātais, kuram piešķirts trūcīgās vai maznodrošinātās personas statuss, var saņemt izdevumu kompensāciju 100 % apmērā. Jāuzsver, ka eksāmenu kārtošana nav saistīta ar projekta kārtām. Tātad tiem var pieteikties arī kārtu starplaikos.

Informāciju par institūcijām, kuras novērtē ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās kompetences, kā arī normatīvajiem dokumentiem un eksaminācijas  kārtību  var sameklēt Izglītības kvalitātes valsts dienesta mājas lapā: www.ikvd.gov.lv.

Logo