rokas

Š.g. 27.janvārī Limbažu novada dome ir apstiprinājusi Institūciju sadarbības grupas bērnu tiesību aizsardzībā nolikumu un sadarbības grupas sastāvu. Turpmāk sadarbības grupā darbosies Aigars Rēze, Limbažu novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks; Sigita Upmale, Limbažu novada pašvaldības Limbažu novada Izglītības pārvaldes vadītāja; Ilze Rubene, Limbažu novada Sociālā dienesta vadītāja; Zane Paegle, Limbažu novada Sociālā dienesta darbiniece darbam ar ģimenēm un bērniem; Agnese Smalkā-France, Limbažu novada pašvaldības Limbažu novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece; Ineta Zariņa, Limbažu novada bāriņtiesas priekšsēdētāja.

Sadarbības grupas darba juridisko un materiāltehnisko nodrošināšanu veic Limbažu novada Izglītības pārvalde, tās vadītājas vietnieces A.Smalkās-Frances pārraudzībā noteikta bērnu tiesību aizsardzības joma (informācija konsultācijām: mob. tālr. 25762660, darba vietas adrese Rīgas iela 16, Limbažos, e-pasts: agnese.smalka-france@limbazunovads.lv).

Bērna tiesību aizsardzības likumā ir noteikti daudzas institūcijas, kurām bērna tiesību aizsardzības jomā normatīvajos aktos ir noteikti dažāda veida pienākumi, kas saistīti ar atbalsta un palīdzības sniegšanu bērniem. Darbam bērnu tiesību aizsardzībā ir starpinstitucionāls raksturs, proti, problēmu risināšana noris veiksmīgāk, ja starp izglītības iestādēm, pašvaldību, tai skaitā, Limbažu novada Izglītības pārvaldi un citām institūcijām tiek veidots sadarbības modelis.

Kas ir bērnu tiesības? Bērnu tiesības ir bērna cilvēktiesības, un tās ir saistītas ar civiltiesībām (ģimenes tiesības u.c.), krimināltiesībām, administratīvo pārkāpumu tiesībām u.c. No plašo tiesību jomu saskarsmes izriet, ka bez starpinstitūciju sadarbības bērnu tiesību efektīva īstenošana nav iespējama. Tiesību akti nosaka bērnu tiesību aizsardzības procesu, kas paredz nodrošināt bērnu tiesības, tai skaitā, uz dzīvību un attīstību, ģimeni, individualitāti; uz privāto dzīvi, personas neaizskaramību un brīvību; uz pilnvērtīgiem dzīves apstākļiem, izglītību un jaunradi u.c. Paša bērna interesēs ir, ka tiek nodrošinātas bērna tiesības. Savukārt Limbažu novada pašvaldības uzdevums ir noteikt efektīvas bērnu tiesību aizsardzības formas, šajā gadījumā, izveidojot koleģiālu institūciju.

Sadarbības grupa ir kā platforma, kurā starp iesaistītajām institūcijām notiek regulāra informācijas apmaiņa gan par sadarbību, gan par individuālajiem un aktuāliem gadījumiem.

Sadarbības grupas mērķi:

  • nodrošinot visu iesaistīto institūciju mērķtiecīgu rīcību, lai, maksimāli izmantojot institūciju rīcībā esošos resursus, nodrošinātu bērnu tiesību un interešu vislabāko aizsardzību Limbažu novada pašvaldībā;
  • koordinēt darbu ar bērniem, kuriem ir antisociāla uzvedība un kuri pieļauj likumpārkāpumus, tai skaitā neattaisnoti kavē izglītības iestādes, ar bērniem, kuri ir pakļauti tādiem mājas apstākļiem, aprūpes trūkumam vai vardarbībai, kuru dēļ apdraudēta viņu dzīvība, veselība vai attīstība, un šo bērnu ģimenēm;

Sadarbības grupas praktiskā darbība noritēs sēdēs, katra iesaistītā institūcija sniedz un analizē tās rīcībā esošo informāciju un saskaņo turpmāko rīcību, vienojoties par katras pārstāvētās institūcijas veicamajiem pienākumiem atbilstoši kompetencei.

Norādāms ka sadarbības grupas kompetencē ir izskatīt individuālus gadījumus saistībā ar iespējamiem bērna tiesību pārkāpumiem, ja ir nepieciešama ātra rīcība un vairāku institūciju sadarbība, kā arī, ja radušos situāciju nav iespējams atrisināt vienas institūcijas ietvaros vai nav to izdevies atrisināt ilgstošā laikposmā. Tāpat izskatīt individuālus gadījumus saistībā ar bērnu, kurš pieļauj pārkāpumus, un viņa ģimeni, lai izvēlētās sociālpsiholoģiskās, pedagoģiskās un administratīvās ietekmēšanas metodes būtu atbilstošas izdarītajiem pārkāpumiem un bērna vecumam.

Ja izskatāmais individuālais gadījums skar arī citu institūciju kompetenci, sadarbības grupa var pieaicināt arī citu institūciju vai nozaru speciālistus, kuri strādā ar sadarbības grupā izskatāmo gadījumu vai kura rīcībā ir cita būtiska informācija.

Izskatot individuālus gadījumus, ja sadarbības grupa nevar vienoties par saskaņotu un koordinētu sadarbību, tā informē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sniedz konsultatīvu un metodisku atbalstu, lai tiktu ievērotas bērna intereses. Attiecīgi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālisti sniedz profesionālo atbalstu, tai skaitā ieteikumus, iespējamos rīcības virzienus.

Sadarbības grupa par katru tās kompetencē esošu jautājumu pieņem lēmumu, kuram ir informatīvs/ieteikumu raksturs. Tāpat sadarbības grupa ar savu lēmumu dod ieteikumus institūcijām un ģimenei.

Bērnu tiesību aizsardzības likums noteic, ka novada pašvaldība analizē stāvokli bērna tiesību ievērošanas jomā, izstrādā un īsteno bērna tiesību aizsardzības programmu novada administratīvajā.

Viens no Limbažu novada Izglītības pārvaldes uzdevumiem ir darbs pie Limbažu novada bērnu tiesību aizsardzības programmas izstrāde. Programmas pamatmērķis ir, ka katra bērnu tiesību aizsardzības institūcija un tās speciālisti zina savus uzdevumus un to izpildes veidus.

Jāatzīmē, ka sadarbības grupas un tajās iesaistīto speciālistu profesionālās darbības jomas ir tādas, ka šo speciālistu redzeslokā nonāk visaktuālākās problēmsituācijas bērnu tiesību aizsardzībā. Tāpēc sadarbības grupu praktiskie ieteikumi pašvaldību bērnu tiesību aizsardzības programmu izstrādē ir būtiski.

 

Limbažu novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece A.Smalkā-France