Nodarbinātības valsts aģentūra februāra beigās saviem partneriem - izglītības iestādēm organizēja informatīvo semināru “Nodarbinātības valsts aģentūras apmācību pasākumu īstenošana”. To atklāja NVA direktore Evita Simsone, kura uzsvēra, ka pasākuma mērķis ir 2016. gada darba izvērtēšana. Ar aktualitātēm bezdarbnieku un darba meklētāju izglītošanā iepazīstināja Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis.

Bezdarbnieku statuss pagājušajā gadā valstī bija piešķirts vairāk nekā 100 000 iedzīvotājiem, no kuriem 66% gada laikā iekārtojās darbā. 37 204 statusu zaudēja, jo nepildīja pienākumus. Kopīgā tendence valstī ir NVA klientu novecošanās. Turpmāk lielāka vērība tiks pievērsta modulāru profesionālās pilnveides un tālākizglītības programmu piedāvājumam. Lai pilnveidotu atbalstu bezdarbnieku izglītībai, tiks veikti vairāki grozījumi likumdošanā. Gaidāma kuponu bāzes vērtību pārskatīšana. Citāda būs stipendiju izmaksas kārtība, to piemēros mācību grupām, kuras darbu uzsākušas pēc 6. marta. Turpmāk par vienu dienu bezdarbnieks saņems 5,-EUR. Ja bezdarbnieks iegūst darba ņēmēja statusu uz laiku, kas nepārsniedz 2 mēnešus, tad viņam ir tiesības turpināt dalību apmācībā, darba attiecību laikā nesaņemot stipendiju. Kā skaidroja NVA atbildīgie speciālisti, stingrāka būs nodarbību apmeklētības uzskaites kārtība – tajās izglītojamā dalība pasniedzējam jāfiksē 20-30 minūšu laikā pēc nodarbības sākuma.

2016.gadā veikto pārbaužu rezultāti liecina, ka darbs izglītības iestādēs jāuzlabo. Par to runāja NVA Uzraudzības nodaļas vadītājs Arnis Kauķis. No 782 pagājušajā gadā veiktajām pārbaudēm 66% gadījumu konstatēti būtiski pārkāpumi. Limbažos veiktas 28 pārbaudes, par nopietniem pārkāpumiem NVA Limbažu filiāles vadība nav informēta.

Vairākkārtīgi tika uzsvērts, ka MK normatīvie dokumenti paredz arī individuālu apmācību, ko izglītības iestādes ne vienmēr ievēro. Protams, ka finansiāli tas nav izdevīgi, ja uz kādu programmu iestāde saņem tikai viena kupona finanses. Tas izsauca arī kaismīgas dalībnieku debates. Tomēr, neskatoties uz to, semināra dalībnieki tika brīdināti, ka šādos gadījumos, kā arī ja sniegta nepatiesa informācija, pārkāpta mācību uzsākšanas, norēķinu kārtība vai bezdarbniekiem pieprasīti papildu maksājumi NVA var liegt izglītības iestādei apmācīt bezdarbniekus. Šīs tiesības var atjaunot tikai pēc gada.

Šobrīd NVA tiek aktualizēti izsludinājumu dokumenti, t.sk. arī izglītības programmu īstenotāju izvēles kārtības un īstenošanas nosacījumi, gan saistībā ar grozījumiem Ministru kabineta 2011.gada 25.janvāra noteikumos Nr.75 „Noteikumi par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem”, gan arī veicot citus precizējumus.

NVA mājaslapas sadaļā ir pieejama aktuālā informācija par apmācības organizēšanu, t.sk. izglītības programmu īstenotāju izvēles kārtības un īstenošanas nosacījumi. 

www.nva.gov.lv
www.nva.gov.lv > DARBA DEVĒJIEM > Sadarbības partneriem > Izglītības iestādēm