Limbažu Galvenajā bibliotēkā notika pieaugušo izglītības (PI) pakalpojumu sniedzēju- pašvaldības iestāžu, biedrību, komercuzņēmumu un NVA Limbažu filiāles pārstāvju-tikšanās. Tās laikā tika pārrunāta situācija, problēmas PI topošās novada Attīstības programmas kopsakarā.

Ir saņemtas 316 aptaujas anketas, kurās viens no jautājumiem bija par izglītību. Kopumā 73% no respondentiem ir apmierināti vai ļoti apmierināti ar izglītības pieejamību novadā, neapmierināti ir tikai 12 % no aptaujātajiem. Tikai 11 respondentus (1%) neapmierina viņu dzīvesvietā pieejamās izglītības kvalitāte. Viens no priekšlikumiem ir attīstīt uzņēmēju un skolu sadarbību, lai nākotnē nevajadzētu uztraukties par speciālistu trūkumu.

Ar PI ( mūžizglītības ) pakalpojumu kvalitāti apmierināti vai ļoti apmierināti ir 120 aptaujātie (jeb 38 %). 70 respondenti (jeb 22%) nav apmierināti.Ir arī izteikti priekšlikumi PI pilnveidei, piemēram, veidot Biznesa inkubatoru, lai jaunie uzņēmēji varētu uzsākt biznesu, atvērt kādas augstskolas filiāli, organizēt īsos mācību kursus praktiskās tēmās, piemēram, par pavāru un frizieru, šuvēju profesiju jautājumiem, kā arī lekcijas jaunajām māmiņām. Ieteikts arī neformālās izglītības programmu īstenošanai (pieaugušajiem, jauniešiem) vairāk piesaistīt projektu finansējumu. Diemžēl 120 respondentiem nav viedokļa par PI…

Tikšanās dalībnieki diskutēja par problēmām PI vajadzību izzināšanā, par ieinteresētību. Šajā sakarā Nozaru ekspertu padomes konsultante Anita Čapkovska minēja piemēru, kad RIMI apmācīti 20 cilvēki, bet darbā palikuši vien 3, lai gan tas ir viens no ideālākajiem variantiem- praktizēt apmācību darba vietās. Aktuāli ir arī validācijas jautājumi, kad interesents, nokārtojot kvalifikācijas eksāmenu, var iegūt apliecinājumu par prasmēm, nemācoties kursos.
Tika arī spriests par aktualitātēm, tai skaitā - IZM organizētajiem PI semināriem Cēsīs. Limbažu 3. vidusskolas direktora vietniece Ilze Žūriņa –Davidčuka iepazīstināja ar e- vietnēm par PI gan novadā, gan valstī, arī ar starptautisko PI e-platformu EPALE.

Ar prezentāciju “Bibliotēkas loma neformālās un informālās mācīšanās aktivitātēs” sanāksmes dalībniekus iepazīstināja Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja Kristīne Pabērza. Viņa uzsvēra, ka bibliotēkām ir būtiska nozīme neformālajā PI, kā arī iedzīvotāju informālajā izglītībā – neplānotā ikdienas mācīšanās procesā. Valstī, tāpat kā mūsu novadā, bibliotēku piedāvātās mācīšanās aktivitātes izmanto dažādas pieaugušo mērķgrupas- gan seniori, gan bezdarbnieki, gan nodarbinātie- un visvairāk pieprasīti ir e-pakalpojumi, digitālā pratība, konsultācijas informācijas ieguvē par dažādām, arī nodarbinātības jomām.

Tikšanās dalībnieki vienojās sadarboties un iesaistīties IZM projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā” ietvaros paredzētajā Rīgas reģiona PI tīkla izveidē. Iecerēts rudenī organizēt plašāku diskusiju par neformālās PI kvalitātes jautājumiem, kāpakalpojuma iepirkuma kvalitātes kritēriji, prasības neformālās  izglītības pakalpojumu sniedzējam, PI pakalpojuma izvērtēšanai un neformālās izglītības atzīšanas procedūras pilnveidošanai.